بازتاب نیوز

کمک چهار طیارۀ جنگی ناتو به افغانستان

٢٧ سنبله ١٣٩٩ صدای آمریکا

ماموریت حمایت قاطع (ناتو) چهار فروند طیارۀ جنگی موسوم به A29 را امروز به نیروهای هوایی افغانستان تسلیم داد.

دگرجنرال دیدریک فرمانده قرارگاه حمایت قاطع در امور همکاری‌های امنیتی با نیروهای افغان (سیستیکا) روز پنجشنبه ۱۷ سپتمبر (۲۷ سنبله) گفت که اکنون نظامیان افغان بهتر آموزش‌ دیده، تجهیز و رهبری شده، باثبات شده و در مقابل تروریزم می‌جنگند و فضا را برای صلح مساعد ساخته اند.

او افزود که ایالات متحده و ناتو به همکاری‌های شان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه می‌دهند تا مبادا این کشور بار دیگر به پناهگاه تروریزم بین‌المللی مبدل شود.

دگرجنرال دیدریک در مورد طیاره‌های کمک‌شده گفت: "با اضافۀ این چهار طیاره، ما از سال ۲۰۱۶ به این طرف ۱۸ فروند طیارۀ A29 را تسلیم داده ایم و شش فروند دیگر را در فبروری (۲۰۲۱) تسلیم می‌کنیم".

به گفتۀ این جنرال امریکایی، طیارۀ جنگی A29 یکی از طیاره‌های سریع، مجهز و تهاجمی نیروهای هوایی افغانستان است.

جنرال فهیم، فرمانده نیروهای هوایی افغانستان گفت که اکنون قوای هوایی افغان توانایی راه‌اندازی عملیات را در هر نقطۀ این کشور دارد و از رهگذر نیروی بشری (پیلوت و انجنیر) نیز ظرفیت موجود هست.

او افزود: "تمام عملیات‌ها به طور مستقلانه توسط خود افغان‌ها صورت می‌گیرد و از طرف شب، روز در تمام نقاط افغانستان ظرفیت موجود است که ما بتوانیم تمام نیروهای خود را پشتیبانی کنیم".

همچنان جنرال فهیم افزود که تا سال ۲۰۲۳ میلادی ایالات متحده امریکا هلیکوپترهای چینوک را جهت انتقال نیروها، تجهیزات و عملیات‌های ویژه در اختیار قوای هوایی افغانستان قرار می‌دهد.

کاربرد طیاره‌های جنگی A29 که سوپرتکانو نیز یاد می‌گردد، از زمان جنگ جهانی دوم مروج بوده و به تازگی بخش‌های این طیاره با تکنالوژی جدید و ۳۶ نوع اسلحۀ مختلف مجهز گردیده و در اختیار قوای هوایی افغان قرار گرفته است.

این طیاره‌ها که ساخت ایالات متحده امریکا و برازیل است، قادر به پرتاب بم‌های ۲۰۰ کیلویی است و بیشتر در کار حمایت هوایی از مسافت نزدیک موثر می‌باشد.

از طیاره‌های قوای هوایی افغانستان آماری تازه در دست نیست و وزارت دفاع این کشور آن را اسرار نظامی می‌داند.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/US-deliver-4-A-29-aircraft-to-afghan-force/5586864.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading