بازتاب نیوز

​سفیر ایران در پاکستان: مذاکرات بین الافغانی می‌تواند پیش زمینه‌ای برای صلح باشد

٢٧ سنبله ١٣٩٩ پایگاه خبری پیام آفتاب

​سفیر ایران در پاکستان: مذاکرات بین الافغانی می‌تواند پیش زمینه‌ای برای صلح باشد
سفیر ایران در پاکستان با تأکید بر آمادگی این کشور برای کمک به ملت افغانستان برای دستیابی به صلح پایدار، گفت: تلاش‌های صلح در افغانستان باید با خروج مسئولانه نیروهای خارجی و پایان مداخلات از بیرون همراه باشد.

«سید محمدعلی حسینی» در بیانیه‌ای اظهار داشت: ایران مانند گذشته آماده ارائه هرگونه کمک درخواستی برای پیشرفت صلح در افغانستان دارد و حاضر است تا تجربیات و ظرفیت‌های خود را در اختیار برادران و خواهران افغان جهت دستیابی به صلح پایدار در این کشور قرار دهد.

در این بیانیه آمده‌است: مذاکرات بین الافغانی می‌تواند پیش زمینه‌ای برای صلح مورد انتظار باشد بنابراین باید استفاده حداکثری از این فرصت را جهت پایان دادن به مداخلت‌های خارجی در افغانستان انجام داد تا خود مردم افغانستان اجازه داشته باشند که آزادانه دربارهٔ سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

حسینی تأکید کرد: خروج مسئولانه نیروهای خارجی، شکل‌گیری اعتماد متقابل میان طرف‌های مذاکره کننده در تمرکز بر راهکارهای سیاسی می‌تواند چشم‌انداز امیدبخشی را برای فرایند گفت‌وگوهای اخیر فراهم کند.

وی خواستار حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون اساسی، ساختاری دموکراتیک، مشارکت سیاسی فراگیر، حقوق زنان همچنین حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی شد.

به گفته سفیر ایران در پاکستان، پایبندی به این مسائل می‌تواند از بروز هرگونه بحران ناخواسته در آینده جلوگیری کرده و صلح پایدار را در افغانستان ایجاد کند.

سید محمدعلی حسینی اظهار داشت: پناهجویان افغان این مذاکرات را از نزدیک دنبال کرده و بی‌صبرانه منتظر نتیجه مذاکرات و بازگشت به سرزمین مادری خود هستند. آنان مشتاق به مشارکت در بازسازی افغانستان و مشاهده رشد و شکوفایی فرزندانشان در سرزمین مادری خود هستند.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/94090/سفیر-ایران-پاکستان-مذاکرات-بین-الافغانی-می-تواند-پیش-زمینه-ای-صلح-باشد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading