بازتاب نیوز

جبران خسارات سیلاب اخیر پروان دو سال زمان می‌برد

٢٧ سنبله ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

مقام‌های محلی پروان می‌گویند که کمک‌های حکومت و نهاد های مختلف از آغاز جاری شدن سیلاب‌های اخیر در این ولایت تاهنوز ادامه دارد اما میزان کمک‌های دریافته شده معلوم نیست و جبران خسارات این رویداد تا دو سال دیگر دشوار خواهد بود.

به گزارش افغان نیوز: رحمت الله حیدری، معاون سخنگوی والی پروان، امروز پنج‌شنبه( 27، سنبله ) در یک گفتگو با خبرنگار افغان نیوز گفت که کمک های غذایی و غیر غذایی از 34 ولایت کشور در پروان رسیده و همه روزه از طریق کمیته مشترک برای خانواده های آسیب دیده‌ توزیع می‌شود.

آقای حیدری بیان کرد، آسیب‌دیدگان رویداد اخیر ولایت پروان، کمک‌های زیادی از طرف دولت، نهاد‌ها و موسسات مختلف دریافت کردند اما آمار دقیق وجود ندارد که چقدر کمک از سوی این نهاد ها توزیع شده است. زیرا تمامی نهاد‌ها و موسسات خود شان به صورت مستقیم برای خانواده ها کمک کرده اند.

او اضافه کرد، «کمک های برخی کشور ها نیز به این ولایت رسیده و در همین روز ها توزیع خواهد شد؛ اما آمار کلی مساعدت‌ها را به زودی طی کنفرانس مطبوعاتی اعلام خواهیم کرد».

در همین حال، عبدالسلام صدیقی، عضوی شورای ولایتی پروان می‌گوید، آسیب پذیری این سیلاب ها در حدی است که تا دو سال دیگر هم جبران ناپذیر خواهد بود، زیرا خانه و زمین های زراعتی مردم ویران شده است.

به گفته وی، خساراتی که در چاریکار، مرکز ولایت پروان وارده شده، غیر قابل توصیف است. متاسفانه حکومت محلی توانایی آن را ندارد که برای خانواده های آسیب دیده مسکن تهیه کند. اما آقای حیدری، معاون سخنگوی والی پروان می‌گوید که حکومت در حال حاضر رایزنی دارد تا یک جای مناسب تر را برای خانواده های بیجا شده در نظر گیرد.

با این حال، اتحادیه‌ اروپا اعلام کرده است که مبلغ 150 هزار یورو معادل 13.7 میلیون افغانی را به افرادی که از سیلاب های اخیر در کشور آسیب دیدند، کمک می‌کند. به نقل از اعلامیه اتحادیه اروپا، این کمک ها به طور مستقیم به 35 هزار متضرر از سیلاب‌های اخیر در ولایت‌های پروان، کاپیسا، میدان وردک، پکتیکا و پنجشیر توزیع می‌شود.

از سوی هم، تحلیل اداره ملی احصائیه و معلومات نشان می‌دهد که در اثر این سیلاب ها 36 خانه به صورت کامل تخریب شده است. 52 خانه دیگر آسیب دیده و 155 خانه به صورت قسمی تخریب گردیده است. به گفته‌ی اداره ملی احصائیه، حدود ۱.۳ کیلومتر کانال آبیاری و چندین کیلومتر جاده عمومی و فرعی نیز در پی جاری‌ شدن سیلاب تخریب شده است.

گفتنی است که در پی سیلاب های اخیر در 14 ولایت کشور بیش از 190 تن جان باختند و بیش از 250 تن دیگر زخمی شدند.


لینک اصلی: http://afghannews.af/جبران-خسارات-سیلاب-اخیر-پروان-دو-سال-زمان-می‌برد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading