بازتاب نیوز

آمریکا ۴ هواپیمای جنگی به ارتش افغانستان داد

٢٧ سنبله ١٣٩٩ سلام وطندار

مأموریت پشتی‌بانی قاطع در افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۲۷ سنبله/شهریور)  چهار هواپیمای جنگی «A ۲۹»  را به ارتش افغانستان سپرد. این هواپیماها دارای دقت عملیاتی بالایی‌ست و قابلیت حمل ۳۶ نوع بمب و سلاح را دارند. خلبانان و خدمه فنی این هواپیماها در آمریکا آموزش دیده‌اند.

فرمانده بخش سیستیکای مأموریت پشتی‌بانی قاطع در برنامۀ تحویل‌دهی این هواپیماها در کابل می‌گوید، تاکنون ۱۸ هواپیمای جنگی به ارتش افغانستان سپرده شده و تا چند ماه دیگر شش هواپیمای دیگر نیز به آنان سپرده خواهد شد.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع در این مراسم می‌گوید، این کمک نشان‌دهندۀ تعهدات دوامدار نیروهای ناتو به افغانستان است. به گفتۀ او، این همکاری تا زمانی ادامه خواهد یافت که تروریسم در افغانستان و منطقه نابود شود.

آقای خالد با اشاره به گفت‌وگوهای صلح در دوحه می‌گوید، امیدوارند دو طرف در این گفت‌وگوها به یک صلح پایدار و سراسری دست یابند. سرپرست وزارت دفاع می‌افزاید که هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی جنگ در کشور شدت گرفته و به باور او، احتمال دارد دلیل آن داشتن دست‌آورد در میز گفت‌وگوها از سوی طالبان باشد. 

به گفتۀ آقای خالد، نیروهای امنیتی در این درگیری‌ها حالت دفاعی داشته، اما با آن‌هم  تلفات طالبان سه و چهار چند،  نیروهای امنیتی بوده است. او هم‌چنان می‌گوید که دشمنان افغانستان دیگر نباید به دستور پنجاب فکر و خیال انحلال ارتش افغانستان را در سر بپرورانند.

فراهم‌‌کردن ۱۵۰چرخبال «بلک هاک»، ۱۵۰چرخبال «MD 530»، شش هواپیمای بال ثابت جنگی ۲۹ و پنج هواپیمای جنگی «AC 208» بخشی از تعهدات آمریکا به افغانستان تا سال ۲۰۲۱ است.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=57429

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading