بازتاب نیوز

حضور فعال دانشجویان افغانستان در هفتمین دوره کنفرانس راه ابریشم در قزاقستان

١١ ثور ١٣٩٧ خبرگزاری بخدی

شماری از دانشجویان افغانستان که در کنفرانس شبه سازی سازمان ملل متحد در شهر آلماتی قزاقستان اشتراک کرده بودند، حضور فعالانه‌ای به نمایش گذاشتند.

کنفرانس شبه سازی سازمان ملل متحد در چوکات هفتمین دوره کنفرانس راه ابریشم در شهر آلماتی کشور قزاقستان با حضور دانشجویان از ۱۰ کشور برای سه روز برگزار شد.

در این کنفرانس هشت دانشجو از افغانستان و ۱۵ دانشجوی افغانستانی که در شهرهای مختلف قزاقستان مصروف سپری کردن دوره تحصیلی استند، اشتراک کرده بودند.

رفیز ابازوف، رییس کنفرانس راه ابریشم در گفت‌وگو با خبرگزاری بخدی در مورد حضور دانشجویان افغان در این کنفرانس گفت: در سال‌های اول این کنفرانس اشتراک کننده از افغانستان نداشتیم اما با ادامه این کنفرانس ما از طرف افغان ها درخواست برای اشتراک در این برنامه دریافت کردیم.”

آقای ابازوف گفت که با گذشت هر سال به تعداد افغان های علاقمند در این کنفرانس افزوده می شود.

او همچنان در مورد اهمیت حضور افغان ها در کنفرانس راه ابریشم گفت: ” زمانی که ما از راه ابریشم حرف می‌زنیم بدون افغانستان امکان ندارد این راه مکمل باشد.”

همچنان آقای آبازوف گفت که با همکاری دانشگاه ملی قزاقستان و MDP-Global Class قرار است تعدادی از دانشجویان افغانستان هر ساله در برنامه های کوتاه مدت به قزاقستان دعوت شوند و تعدادی از دانشجویان قزاق برای برنامه های تحقیقی به کابل فرستاده می‌شوند.

در همین حال عالیه سدید، دانشجوی رشته روابط بین الملل و یکی از اشتراک کننده‌های این کنفرانس به خبرگزاری  بخدی گفت:” اشتراک در این‌گونه برنامه‌ها و کنفرانس‌ها برای روابط دانشجویان افغانستان خوب است.”

بانو سدید گفت آنها با اشتراک در این کنفرانس خود را بعنوان یک نماینده فعال افغانستان در آینده احساس میکنند.

او همزمان از دانشجویان خواست در کنفرانس‌ها اشتراک کرده و به مردمان جهان نشان دهند که افغانستان قربانی جنگ است و اما جوانان افغان صلح می خواهند.

این کنفرانس هر سال به اشتراک جوانان از کشورهای مختلف در شهر آلماتی قزاقستان برگزار می‌شود.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/حضور-فعال-دانشجويان-افغانستان-در-هفتم/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading