Baztab News

بدخشان را خودمختار اعلام می‌کنیم

٢٤ ثور ١٣٩٧ خبرگزاری مشرق

Hits: 1اگر روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک متوقف نشود، بدخشان را خودمختار اعلام می‌کنیم.

عبداللطیف پدرام، نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان در همایشی در مرکز بدخشان که با حضور صدها تن از باشندگان این ولایت برگزار شده بود، گفت که اگر دولت روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را متوقف نکند و به خواست‌های سایر اقوام افغانستان بی‌اعتنا باشد، بدخشان را خودمختار اعلام خواهد کرد.

این همایش که با پخش سرود ملی حکومت مجاهدین و برافراشتن پرچم‌ حکومت آنان آغاز شده بود، آقای پدرام نام افغانستان را «خراسان» اعلام کرد و گفت که خراسان نامی است که همه اقوام افغانستان خود را در آن شریک می‌دانند و هیچ پسوند و پیشوند قومی ندارد.

این عضو مجلس نمایندگان گفت که حکومت وحدت ملی بدون در نظر داشت خواست سایر اقوام افغانستان درباره توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی اقدام کرده است. او گفت که این کار، خلاف قانون است وحکومت در صدد حذف هویت سایر اقوام افغانستان است.

آقای پدرام به حکومت وحدت ملی هشدار داد که اگر به خواست‌های آنان رسیدگی نشود، اقدام به اعلام «خودمختاری» بدخشان خواهد کرد و همچنین از سایر گزینه‌ها علیه این حکومت استفاده خواهد کرد.

آقای پدرام همچنین گفت: بدخشان از منابع اقتصادی فراوان بهره‌مند است و طرح اعلام خودمختاری بدخشان در اعتراض به توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی باعث خواهد شد که بدخشان به خودکفایی دست یابد.

آقای پدرام در ادامه افزود: در صورت رسیدن به مرحله استفاده‌ از سایر گزینه‌ها به شمول گزینه نظامی، با طالبان بدخشان نیز گفتگو خواهد کرد و اگر آن‌ها موافقت نکردند، علیه‌ آنان خواهد جنگید.

پدرام نیز گفت: «ما با مخالفان مسلح دولت در بدخشان گفتگو می‌کنیم واگر قبول نکردند درآن صورت ما هم علیه این‌ها می‌جنگیم و علیه آن‌ها.»

عبدالله ناجی نظری، عضو شورای ولایتی بدخشان نیز گفت: توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را که نفاق ملی را دامن می‌زند در شرایطی که کشور درگیر بحران امنیتی است، اقدام ناشیانه دولت افغانستان است. او افزود: نباید حکومت اقدام به توزیع تذکره‌های الکترونیکی می‌کرد.

آقای نظری گفت که امروز وقتی صدای تغییر نام افغانستان به خراسان و طرح مسائل بالاتر از این مطرح می‌شود، نتیجه اقدامات تک‌قومی حکومت وحدت ملی است.

مولوی عبدالمعروف راسخ، یکی از علمای دینی بدخشان در این همایش گفت که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی با ذکر واژه «افغان» در واقع تلاشی برای حذف هویت سایر اقوام افغانستان است؛ بنابراین ما آن را نمی‌پذیریم.

مولوی حبیب‌الله، یکی از علمای دیگر دینی بدخشان گفت: این اقدام حکومت خلاف دستور قرآن کریم است. خداوند در قرآن گفته است که «ما شما را قبیله قبیله خلق کردیم تا از هم تفکیک شوید.»

کد خبر: 5826

لینک اصلی: https://mashreq.news/1397/02/24/%D8%A8%D8%AF%D8%AE%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%85%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری مشرق

 • در فیروزکوه نگرانی امنیتی وجود ندارد ١٨ دقیقه

  غلام‌ناصر خاضع، والی غور به دنبال نگرانی باشنده‌های فیروزکوه در پیوند به احتمال حمله طالبان براین شهر، دیشب در بازار فیروزکوه از نزدیک با مردم دیدار کرد. The post در فیروزکوه نگرانی امنیتی وجود ندارد

 • هرگز فاریاب سقوط نخواهد کرد ٨ ساعت

  طالبان از چندی بدین‌سو حملات‌شان را بر مراکز ولسوالی این ولایت آغاز کرده‌اند؛ اما دوباره توسط نیروهای امنیتی به عقب زده شده است. The post هرگز فاریاب سقوط نخواهد کرد appeared first on Mashreq News.

 • کشته و زخمی شدن ۲۴ طالب در ولایت بلخ ٨ ساعت

  در ادامه عملیات «ولید ۵» در ولسوالی چمتال که با فرماندهی برید جنرال جلال‌الدین یفتلی، فرمانده لوای دوم پیاده عصر امروز انجام شد ۱۱ تن از تروریستان کشته و ۱۳ تن آنان زخمی شدند. The

 • بازداشت ۳ تن در پیوند به قاچاق مواد مخدر در بغلان ٨ ساعت

  روز گذشته ۳ تن از قاچاقبران با ۹ کیلوگرام هیروئین و یک عراده کرولای ۲۰۱۰ که آن را از بدخشان به مقصد کابل بارگیری کرده بودند از کمربند امنیتی شمشرق شهر پل‌خمری بازداشت شدند. The

 • کشته شدن یک سرباز توسط افراد مسلح ٩ ساعت

  عصر امروز (۳۱ ثور - ۱۳۹۷) با حمله دو فرد مسلح ناشناس بر پرسونل پولیس پُسته امنیتی «نوآباد» مربوط حوزه یازدهم امنیتی یک پولیس کشته شد. The post کشته شدن یک سرباز توسط افراد مسلح

 • خسارات سیل در ولسوالی امام صاحب کندز ٩ ساعت

  بر اثر سیلاب و باران‌های چند روزه در ولسوالی امام صاحب کندز به بیش از یک هزار خانه و ۳ هزار جریب زمین زراعتی خسارات مالی و زراعتی وارد شده است. The post خسارات سیل

 • جنرال دوستم بازخواهد گشت ١٩ ساعت

  در حالی که یک‌سال از رفتن جنرال عبدالرشید دوستم به کشور ترکیه می‌گذرد، از آن زمان تا کنون حرف و حدیث های زیادی در این باره گفته شده است. The post جنرال دوستم بازخواهد گشت

 • جلسه شورای عالی اقتصادی برگزار شد ٢٣ ساعت

  در این جلسه درباره گزارش سیستم ترانسپورت زمینی TIR و طرح احداث تیر پارک‌ها، گزارش هیئت موظف درباره کمپنی جیوکیم در بندر ابونصر فراهی و استراتیژی پروژه‌های مشارکت عامه و خصوصی بحث شد. The post

آخرین خبر ها:

Loading