بازتاب نیوز

در مجلس مطرح شد: می‌خواهند آمار ثبت‌نام‌کننده‌گان را به شکل جعلی بالا ببرند

٢٤ ثور ١٣٩٧ روزنامه ماندگار

مجلس نمایندگان در واکنش به نصب برچسپ در کاپی شناسنامه‌ها می‌گوید که این روش دموکراسی را در افغانستان بدنام خواهد کرد.

عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست روز دوشنبه (۲۴ ثور) این مجلس گفت: «زدن برچسپ در کاپی تذکره‌ها عالم از تقلب را در روند انتخابات در بر خواهد داشت؛ با توجه به انتخابات‌های گذشته اینبار تقلب گسترده دموکراسی را بدنام خواهد کرد.»

آقای ابراهیمی افزود، در حالی که مردم انتظار برگزاری انتخابات شفاف را دارند؛ حکومت و کمیسیون انتخابات روشی را در پیش گرفته اند که به جای شفافیت تقلب گسترده‌تر خواهد شد.

به گفته او، برگزاری انتخابات پر تقلب از آدرس رای مردم افغانستان مورد قبول نیست و کمیسیون انتخابات و حکومت باید در روند انتخابات با مسوولیت برخورد کنند.

فوزیه کوفی دیگر عضو مجلس نیز گفت: «کسانی که طرفدار زدن برچسپ در کاپی شناسنامه‌ها هستند، می‌خواهند بحران رای در انتخابات آینده به وجود آید.»

خانم کوفی افزود که با این روش در روز انتخابات بیشتر از ۵۰ میلیون رای استفاده خواهد شد که این بحران شرم بزرگ برای حکومت خواهد بود.

فکوری بهشتی دیگر عضو مجلس هم می‌گوید که با برچسپ زدن در کاپی شناسنامه‌ها هر نفر ۱۰ تا ۱۰۰ بار برای شرکت در انتخابات ثبت نام خواهد کرد.

آقای بهشتی خاطر نشان کرد که این فیصله زیر فشار ارگ ریاست جمهوری صورت گرفته و حکومت باید از مداخله در امور کمیسیون خود داری کند.

ناهد فرید هم یاد آور شد که این تصمیم حکومت به منظور بالا بردن آمار ثبت نام کنندگان را به شکل جعلی بالا ببرد و این مساله بازی با سرنوشت مردم خواهد بود.

خانم فرید افزود که ارگ ریاست جمهوری در کمیسیون مستقل انتخابات دخالت می‌کند و باید نام این کمیسیون به کمیسیون حکومتی انتخابات تبدیل گردد.

نصرالله صادقی زاده نیلی دیگر عضو مجلس هم با اشاره به استعفای خانم شهلا حق سرپرست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات گفت که طرح برچسب زدن در کاپی شناسنامه‌ها یک حرکت ناسنجیده و تصمیم خودسرانه و دیکتاورانه ارگ ریاست جمهوری است.

این نمایندگان ضمن ابراز نگرانی از مداخله حکومت در امور کمیسیون انتخابات تاکید داشتند که اعضای کمیسیون انتخابات برای پاسخ گویی در این مورد به مجلس فرا خوانده شوند.

این در حالی است که دو روز پیش ابتدا ارگ ریاست جمهوری و سپس کمیسیون انتخابات اعلام کرد که به دلیل حفظ جان مردم افغانستان پس از این برچسپ ثبت نام رای دهندگان در کاپی شناسنامه‌ها زده می‌شود.

اما پس از آن، اسنادی به بیرون درز کرد که این کار بالای اعضای کمیسیون از سوی ارگ تحمیل شده و چهار عضو کمیسیون مخالف این روش است.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی نیز گفته است که کمیسیون انتخابات از سوی ارگ زیر فشار قرار گرفته است اما ارگ ریاست جمهوری این ادعا را به شدت رد کرده است.

لینک اصلی: https://mandegardaily.com/reports/%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D9%85%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B4%D8%AF-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AB%D8%A8%D8%AA%E2%80%8C%D9%86/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه ماندگار

 • مکتب تمدن‌آفرینِ رمضان ١٧ ساعت

  بخش دوم/ روزه و جوامع استهلاکی فروشگاه‌ها و مغازه‌های عصرِ ما حکم نمایشگاه‌هایی را دارند که هر آن‌چه به ذهن آدمی خطور کند، آن‌جا پیدا می‌شود. این از یک‌سو و تسهیلات قرض‌دهیِ بانک‌ها و کریدت‌کارت‌ها

 • نگاهی نوبه قرآن/ فشرده‌یی از نظریاتِ شحرور در قرآن شـناسی ١٧ ساعت

  بخش سوم/ ب) الذکر واژۀ ذکر به صورتِ معرف «ال» صفت شیئ قرار داده شده است و این نشان می‌دهد که “الذکر” صفت قرآن کریم است و ذکر، یاد کردن به صورت زبانی را گفته

 • علمای افغانستان و پاکستان چه خواهند کرد؟ ١٧ ساعت

  تازمانی‌که افغانستان نکات اساسی بحران میان افغانستان و پاکستان یعنی مساله خط دیورند، تجارت میان افغانستان و پاکستان و دست یافتن افغانستان به آب‌های گرم و دست یافتن پاکستان به بازار آسیای میانه را مطرح

 • اول جـوزا؛ پایان کارِ رییس حکومتِ وحدت ملی ١٧ ساعت

  اگر آغاز کارِ آقای غنی رییس حکومت وحدت ملی را به عنوان رییس جمهور طبق قانون اساسی تاریخ اولِ جوزای سال ۱۳۹۳ در نظر بگیریم، امروز مصادف به اول جوزای سـالِ پنجم یعنی ختم دورۀ

 • ریاست‌جمهوری؛ نهــادی دیکتـاتورمحـــور ١٧ ساعت

  رییس حکومتِ وحدت ملی مدعی است که طی زمام‌داری کم‌نظیرِ او در افغانستان، نهاد ریاست‌جمهوری از «فردمحوری» به «نهـادمحوری» تغییر کرده است. آقای غنی می‌گوید که حالا «در نهاد ریاست‌‌جمهوری، طرح‌های پیشرفت و ترقی افغانستان،

 • دانش: گروه‌های تروریستی قلب دموکراسی را نشانه گرفته‌اند ١٧ ساعت

  سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم معرفی، ندیمه سحر به حیث رییس اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی گفت که مبارزه با تروریسم و برگزاری انتخابات دو اولویت اساسی حکومت در سال جاری است.

 • هشدار طالبان به شهروندان کابل ١٧ ساعت

  گروه طالبان در اعلامیه‌یی از انجام حملات بیشتر در شهر کابل هشدار داده و از مردم ملکی خواسته که از اداره‌های حکومتی و دفاتر خارجی دوری جویند. حکومت افغانستان اما این اعلامیه طالبان را تبلیغاتی

 • وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر جرایم سازمان ملل متحد: مصرف ۵۷ درصد کشاورزان از تریاک تامین می‌شود ١٧ ساعت

  یافته‌های وزارت مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در افغانستان نشان می‌دهد که سال گذشته بیش از ۹ هزار تن تریاک در سراسر افغانستان کشت شده است. این نهادها دیروز دوشنبه (۳۱

آخرین خبر ها:

Loading