Baztab News

تکـرار گـذشته را خـواب ببینند/ رییس اجرایی: تهدید و مداخله در کمیسیون انتخابات قابل قبول نیست

٢٤ ثور ١٣٩٧ روزنامه ماندگار

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که حکومت وحدت ملی از اولویت‌های مردم افغانستان انحراف کرده است.

داکتر عبدالله عبدالله که دیروز دوشنبه، ۲۴ ثور در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، هم‌چنان گفت که کمیسیون مستقل انتخابات زیر فشار و تهدید قرار دارد.

آقای عبدالله می‌گوید که وظیفۀ حکومت فراهم‌آوری تسهیلات به کمیسیون انتخابات است، نه مداخله در کمیسیون و تهدید کمیشنران آن.

تهدید و فشار بر کمیسیونِ انتخابات

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در آن نشست با اشاره به این‌که «به مردم پاسخ بگوییم»، گفت که موضع نصب استیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها نباید به معنای تحت فشار قرار دادن کمیسیون انتخابات باشد.

رییس اجرایی حکومت گفت که هیج کسی حق ندارد کمیسیون انتخابات را تهدید کند؛ زیرا این کار «نقطۀ پایان مردم‌سالاری» در کشور خواهد بود. او در حالی که از طرفِ مشخصِ تهدید کننده و فشاردهنده نام نبرد، اما گفت که اعضای کمیسیون انتخابات شکایت دارند که زیر تهدید هستند و تحت فشار، مسایل بالای شان «تحمیل» می‌شود.

رییس اجرایی می‌گوید که تصمیم در پیوند به نصب استیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها مربوط کمیسیون انتخابات است، اما این کار بالای شان به زور تحمیل می‌شود. او هشدار داد که هیچ کسی حق ندارد استقلالیت کمیسیون انتخابات را زیر پرسش ببرد.

آقای عبدالله می‌گوید که تهدید و فشار بر کمیسیون انتخابات، «قربانی‌های مردم افغانستان» را که در دفاع از حکومت و مردم‌سالاری داده اند، با «پرسش» مواجه می‌کند.

او می‌گوید که چهار تن از اعضای کمیسیون انتخابات با نصب استیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها مخالفت کرده اند که با این وجود، جای هیچ گونه پرسش دیگر مطرح نیست.

داکتر عبدالله گفت: «من با مسوولیت می‌گویم که هیچ نوع فشار بر کمیسیون نخواهد آمد. کمشنران با اکثریت آرا مسوولیت‌های شان را انجام می‌دهند و مسوولیت دارند به تأمین شفافیت در انتخابات. تکرار گذشته را خواب ببینند. مردم دیگر اجازه نخواهند داد به سرنوشت شان و با رأی شان تقلب شود».

رییس اجرایی گفت که مردم در دفاع از یک یا دو شخص قرار ندارند، بلکه از خود و از رأی خود شان دفاع می‌کنند. او تأکید کرد که کمیسیون انتخابات مستقل است و سران حکومت مسوولیت دارند تا زمینۀ تأمین امنیت و فراهم‌آوری تسهیلات لازم را برای کمیسیون بدون «مداخله و خشونت» انجام دهد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که شهلا حق، سرپرست دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات به دلیل اختلاف نظر در مورد نصب استیکر انتخاباتی در کاپی شناس‌نامه‌ها، از سمتش استعفا کرد.

بانو حق گفته است که تطبیق طرح نصب استیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها، با مشکلات عملیاتی و تخنیکی روبه‌رو است که این طرح در آینده با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد و او قادر به تطبیق این طرح نیست به همین دلیل از سمتش استعفا می‌دهد.

گزارش‌های تائید ناشده‌یی نیز وجود دارد که ۴ عضو کمیسیون انتخابات، طرح نصب استیکر در کاپی شناس‌نامه را غیرقانونی و زمینه‌ساز تقلب در انتخابات خوانده اند، اما ارگ ریاست جمهوری به آنان هشدار داده است که یا با این پروسه موافقت کنند و یا هم استعفا بدهند.

چه کسی مسوول است؟

داکتر عبدالله در بخشی از سخنانش در آن نشست به سقوط برخی از مناطق کشور به دست شورشیان مخالفِ حکومت اشاره کرده و گفت: وقتی از نیروهای امنیتی که در محاصره قرار گرفته اند دفاع کرده نمی‌توانیم، باید بپذیریم که مسوول هستیم.

آقای عبدالله می‌گوید: ما مسوول هستیم. هرچند می‌توانیم در قالب واژه‌ها از مسوولیت طرفه بریم، اما واقعیت این است که ما در برابر خدا و مردم پاسخگو هستیم و مسوولان امنیتی باید به این امر توجه داشته باشند.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با بیان این‌که در دفاع از ولسوالی‌های فاریاب که یکی پی دیگر سقوط کرده، مردم قرار دارند، افزود: برای آنانی که از مناطق شان دفاع کردند، کمک نرسید و آواره شدند به مرکز، اما در مرکزِ فاریاب نیز کسی به آنان کمک و توجه نکرد.

آقای عبدالله در پیوند به سقور ولسوالی تاله و برفکِ ولایت بغلان می‌گوید که طالبان از تمام ولایت‌های افغانستان در آن منطقه تجمع کرده اند، زیرا این ولسوالی اهمیت استراتیژیک دارد.

او می‌افزاید که امنیت تاله و برفک بر امنیت ولایت‌های بامیان و سمنگان نیز تأثیر دارد. به گفتۀ رییس اجرایی حکومت: در وضعیتی که مردم از نقاط مختلف افغانستان در اثر ناامنی بی‌جا شده اند، کسانی جنجال‌های دیگری را ایجاد می‌کنند.

داکتر عبدالله در بخشی از سخنانش گفت که به نقطه‌یی رسیده است که باید موضع «واضح و روشن» بگیرد. آقای عبدالله در حالی که مخاطبش را مشص نساخت، گفت: «آیا ما واقعاً تعهد اساسی به مردم افغانستان داریم یا نه؟ یا مصروف کاری هستیم که خود ما می‌دانیم، خود ما خوش هستیم. در چندین روز گذشته یک جلسه از شورای امنیت ملی برگزار نشده است، یک جلسۀ سرقومندانی اعلی را شاهد نبوده‌ایم در حالی که هروز مردم افغانستان تلفات می‌دهند و قتل عام می‌شوند، نیروهای امنیتی به کشتارگاه رفتند، کی مسوول است؟»

این درحالی است که در چند هفتۀ اخیر، بخش‌های از ولایت‌های افغانستان از جمله ولسوالی تاله و برفک بغلان به دست شورشیان مخالف دولت سقوط کرد که در این حملات، ده‌ها تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

لینک اصلی: https://mandegardaily.com/reports/%D8%AA%DA%A9%D9%80%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%80%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B1%D8%A7-%D8%AE%D9%80%D9%88%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A8%DB%8C%D9%86%D9%86%D8%AF-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%A7%D8%AC%D8%B1/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه ماندگار

 • مکتب تمدن‌آفرینِ رمضان ٩ ساعت

  بخش دوم/ روزه و جوامع استهلاکی فروشگاه‌ها و مغازه‌های عصرِ ما حکم نمایشگاه‌هایی را دارند که هر آن‌چه به ذهن آدمی خطور کند، آن‌جا پیدا می‌شود. این از یک‌سو و تسهیلات قرض‌دهیِ بانک‌ها و کریدت‌کارت‌ها

 • نگاهی نوبه قرآن/ فشرده‌یی از نظریاتِ شحرور در قرآن شـناسی ٩ ساعت

  بخش سوم/ ب) الذکر واژۀ ذکر به صورتِ معرف «ال» صفت شیئ قرار داده شده است و این نشان می‌دهد که “الذکر” صفت قرآن کریم است و ذکر، یاد کردن به صورت زبانی را گفته

 • علمای افغانستان و پاکستان چه خواهند کرد؟ ٩ ساعت

  تازمانی‌که افغانستان نکات اساسی بحران میان افغانستان و پاکستان یعنی مساله خط دیورند، تجارت میان افغانستان و پاکستان و دست یافتن افغانستان به آب‌های گرم و دست یافتن پاکستان به بازار آسیای میانه را مطرح

 • اول جـوزا؛ پایان کارِ رییس حکومتِ وحدت ملی ٩ ساعت

  اگر آغاز کارِ آقای غنی رییس حکومت وحدت ملی را به عنوان رییس جمهور طبق قانون اساسی تاریخ اولِ جوزای سال ۱۳۹۳ در نظر بگیریم، امروز مصادف به اول جوزای سـالِ پنجم یعنی ختم دورۀ

 • ریاست‌جمهوری؛ نهــادی دیکتـاتورمحـــور ٩ ساعت

  رییس حکومتِ وحدت ملی مدعی است که طی زمام‌داری کم‌نظیرِ او در افغانستان، نهاد ریاست‌جمهوری از «فردمحوری» به «نهـادمحوری» تغییر کرده است. آقای غنی می‌گوید که حالا «در نهاد ریاست‌‌جمهوری، طرح‌های پیشرفت و ترقی افغانستان،

 • دانش: گروه‌های تروریستی قلب دموکراسی را نشانه گرفته‌اند ٩ ساعت

  سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم معرفی، ندیمه سحر به حیث رییس اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی گفت که مبارزه با تروریسم و برگزاری انتخابات دو اولویت اساسی حکومت در سال جاری است.

 • هشدار طالبان به شهروندان کابل ٩ ساعت

  گروه طالبان در اعلامیه‌یی از انجام حملات بیشتر در شهر کابل هشدار داده و از مردم ملکی خواسته که از اداره‌های حکومتی و دفاتر خارجی دوری جویند. حکومت افغانستان اما این اعلامیه طالبان را تبلیغاتی

 • وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر جرایم سازمان ملل متحد: مصرف ۵۷ درصد کشاورزان از تریاک تامین می‌شود ٩ ساعت

  یافته‌های وزارت مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در افغانستان نشان می‌دهد که سال گذشته بیش از ۹ هزار تن تریاک در سراسر افغانستان کشت شده است. این نهادها دیروز دوشنبه (۳۱

آخرین خبر ها:

Loading