بازتاب نیوز

وحدت ملی؛ حکومت سقوط و سیاه‌روزی 

٢٦ ثور ١٣٩٧ خبرگزاری افق

سریال سقوط، شیب بیشتری یافته و دامنه وسیع‌تری پیدا کرده است. پیش از این اگر هر از گاهی برخی ولسوالی‌ها در ولایات مختلف دست به دست می‌شد، اکنون کار به سقوط چند ولسوالی در یک ولایت رسیده است. 

دیروز ولایت فراه در جنوب تا آستانه سقوط کامل پیش رفت، اما اندکی از پاک‌سازی این ولایت از وجود طالبان مرگ، شب گذشته چندین ولسوالی در غزنی به صورت هدف حملات سازمان‌یافته این گروه تروریستی قرار گرفت و ولسوالی‌های جغتو، زنه‌خان و رشیدان سقوط کردند و ولسوالی‌های اندر، گیرو و خواجه عمری نیز مورد حملات شدید طالبان قرار گرفتند.

بر پایه گزارش‌ها ولسوالی ناهور نیز بخشی از سناریوی تازه طالبان در غزنی است و حمله به ولسوالی‌های جغتو و خواجه عمری برای هموارسازی راه تصرف ناهور انجام شده است. با این وضعیت، اکنون ولایت غزنی در فاصله ۱۴۵ کیلومتری کابل، پایتخت، در آستانه سقوط کامل قرار دارد و دیشب در سراسر این ولایت، جنگ جریان داشته است.

اما این تنها غزنی نیست که یکی پس از دیگری ولسوالی‌های خود را دو دسته به طالبان تقدیم می‌کند، ولسوالی دره بوم ولایت بادغیس، در شمال غربی کشور نیز سقوط کرده، و بخش‌هایی از ولایت غور در مرکز افغانستان نیز از کنترول حکومت بیرون شده و ولسوالی قرقین جوزجان در شمال نیز در خطر سقوط قرار دارد.

از یاد نبرده‌ایم زمانی که ولایت کندوز در سال ۱۳۹۴ به دست طالبان سقوط کرد، تصور می‌شد حکومت وحدت ملی پس از آزادسازی این ولایت، تدابیر شدیدتری برای مرزبانی از ولایات در معرض تهدید، روی دست بگیرد. در آن زمان سقوط کندوز، که به صورت طبیعی همراه با جنایت‌های بسیار گروه تروریستی طالبان بود، به مثابه بزرگ‌ترین شکست حکومت مرکزی شمرده شد و انتظار آن بود که این شکست، دیگر تکرار نشود. 

اما دیری نگذشت که ولسوالی‌هایی در شمال و شرق و جنوب کشور، یکی پس از دیگری به تصرف طالبان درآمد تا این که این گروه آنقدر نیرومند شد که دو روز پیش توانست به نقاط مرکزی ولایت فراه نیز رخنه کند و این ولایت را در آستانه فروپاشی و تصرف کامل قرار دهد.

اکنون نوبت غزنی فرا رسیده است، و این ولایت مهم و سرنوشت‌ساز، به عنوان ورودی جنوب و حلقه وصل پایتخت با جنوب و غرب و کشور، در معرض فروپاشی قرار گرفته است. 

در این میان آنچه قابل تأمل است این است که نه فراه و نه غزنی و نه سایر ولایات و ولسوالی‌ها، هیچ‌کدام، به صورت آنی و غافل‌گیرکننده مورد حمله گسترده طالبان قرار نگرفته است. در این میان، به ویژه هم فراه و هم غزنی، ماه‌ها و بلکه سال‌هاست که مورد تهدید طالبان بوده، و به دلیل افزایش فعالیت‌های تروریستی طالبان، هشدارهای زیادی از سقوط این دو ولایت، از سوی مقام‌های محلی و فرماندهان نظامی آن‌ها به ساکنان ارگ و سپیدار داده شده است. 

اما پاسخ حکومت مرکزی، چیزی جز مماشات و تماشا و کوبیدن بر طبل تهی شکست طالبان و ریشه‌کنی تروریزم نبوده است.

در این میان، تنها دیروز بود که عبدالله، رییس اجرایی حکومت، به ناکارآمدی و ناتوانی حکومت مرکزی در مهار اوضاع و غلبه بر تروریزم طالبانی، و فراتر از آن به بی‌توجهی مجموعه حکومت نسبت به امنیت مردم اعتراف کرد. عبدالله گفت: با وجود کشتار مردم و نیروهای امنیتی در نتیجه سیاست‌های امنیتی حکومت و سقوط پی در پی ولسوالی‌ها و مناطق راهبردی به دست طالبان، حتی یک جلسه امنیتی و یک نشست شورای امنیت ملی و سرقوماندانی اعلای قوای مسلح برگزار نشده است!

اعتراف عبدالله، اگرچه وجه دیگری دارد و برآمده از مسؤولیت‌پذیری او نسبت به سرنوشت مردم ندارد، اما در نوع خود، بی‌سابقه و برای کسانی که هنوز هم به یاری حکومت چشم ددوخته‌اند، تکان‌دهنده و تأمل‌برانگیز است. 

آنچه عبدالله بر زبان راند معطوف به تبرئه خود او از بحران هردم‌فزاینده و فرساینده امنیتی در سراسر کشور و برخاسته از انگیزش فرار از مسؤولیت او در قبال این فرایند فاجعه‌بار است. ولی حقیقت این است که حکومت وحدت ملی، حکومت سقوط و سیاه‌روزی است. از زمان بر سر کارآمدن این حکومت، نه تنها کم‌ترین بهبودی در وضعیت امنیتی و معیشتی مردم رخ‌نما نشده، بلکه ناامنی و فقر و بیکاری، هر روز، افسارگسیخته‌تر از قبل گشته و مردم را به خاک و خاکستر سیاه نشانده است.

این‌همه برای آن است که سران حکومت وحدت ملی، بیش از آن که به فکر مردم باشند، یا طرحی برای نجات آنان از مرگ و گرسنگی داشته باشند، در پی بهره‌برداری از فرصت به وجودآمده از ناحیه نقض قانون اساسی و قانون انتخابات برای غلبه بر یکدیگر در بازی‌های کثیف سیاسی هستند. یعنی همان چیزی که استفاده از هر ابزاری برای دفع و دفن رقیب را مجاز می‌شمارد و از جمله حق توسل به اهرم همدلی و همنوایی با جریان‌های تروریستی با رویکرد قبیله‌ای را نیز برای خود محفوظ می‌داند. 

نقطه ثقل بحران امنیتی افغانستان این است که سران حکومتی ما، به قدرت و سیاست از دریچه تنگ و تاریک قوم و قبیله نگاه می‌کنند. این نوع نگرش زمینه‌ساز بازگرداندن گلبدین حکمتیار به صحنه سیاسی افغانستان شد، و اکنون نیز هیچ پروا و ابایی از فتوحات طالبان در سراسر کشور ندارد؛ چرا که طالبان اگرچه تروریست و تندرو و ویران‌گر است، اما به لحاظ تباری و قبیله‌ای با بخشی از بدنه قدرت، مشترکات ژنتیک فکری ـ نژادی دارد. برای همین است که نمی‌توان منتظر گشایش افقی در سپهر سیاست افغانستان بود که بازتابنده درخشش کم‌سویی از نور امید به بهبودی اوضاع باشد. 

بنابراین، سریال سقوط ولایات آن هم در آستانه انتخابات پارلمانی، که از هم‌اکنون برای یک‌دست‌سازی پارلمان آینده، با زیرکی و تردستی شگفتی‌انگیزی مهندسی شده است، همچنان ادامه خواهد یافت و از آن جمله غزنی اگر امروز سقوط نکند، فردا سقوط خواهد کرد؛ زیرا آنچه در عمل اتفاق می‌افتد اجرای طرح حکمتیار برای واگذاری بخش‌هایی از افغانستان به طالبان است؛ طرحی که در نهایت به تقویت پایگاه قبیله‌گرایان و یک‌دستی سازوکار قدرت در کشور منجر می‌شود.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/82246

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

 • حکومت؛ فروپاشنده یا فروپاشیده؟ ٣٣ دقیقه

  ۱ اولین خبری که صبح امروز، سه شنبه، اول جوزا، روی سایت‌ها و کانال‌های خبری قرار گرفت، خبر برکناری جنرال مرادعلی مراد، از سمت معینیت ارشد امنیتی وزارت داخله بود.  این خبر به تنهایی

 • یک زن به اتهام قتل شوهرش در غور بازداشت شد ٣٣ دقیقه

  مقام‌های امنیتی غور می‌گویند که یک زن را به اتهام قتل شوهرش امروز در این ولایت بازداشت کرده‌اند. اقبال نظامی، سخنگوی پولیس غور در گفت‌وگو با خبرگزاری افق، گفت که این زن باشنده دره قاضی

 • دهلیز هوایی بین افغانستان و ترکیه ایجاد شد ٣٤ دقیقه

  دهلیز هوایی تجارتی میان افغانستان و ترکیه، امروز سه‌شنبه، ۱ جوزا طی مراسمی در کابل افتتاح شد. عتیق الله نصرت، رییس هیات عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این مراسم گفت که امیدواریم با

 • تجاوز جنسی گروهی بر دختر خردسال هراتی که مشکل روانی دارد ٣٤ دقیقه

  چندین فرد بر یک دختر ۱۲ ساله در ولایت هرات تجاوز جنسی کرده‌اند. معصومه نام مستعار این دختر است. مادر معصومه می‌گوید که دخترش به دلیل عقب ماندگی ذهنی، روز جمعه راه برگشت به خانه‌اش

 • انفجار در قندهار شش کشته و ۳۷ زخمی برجا گذشت ١ ساعت

  مسوولان صحی در ولایت قندهار می‌گویند که بر اثر انفجار یک موتر نوع تونس مملو از مواد انفجاری در این ولایت، ده‌ها تن کشته و زخمی شده‌اند. نعمت الله برک، رییس شفاخانه میروس قندهار گفته

 • یک فرمانده مهم داعش در ننگرهار کشته شد ١ ساعت

  وزارت داخله اعلام کرد که طی عملیات ویژه یک فرمانده مهم گروه داعش، در ولسوالی نازیان ولایت ننگرهار کشته شده است. در خبرنامه این وزارت آمده است، در این عملیات اسامی حکمتیار یک تن از

 • کدام سیارات بیشترین ذخیره آب را دارند؟ ٢ ساعت

  دانشمندان ناسا موفق شده اند مقدار آب موجود در برخی سیارات را به طور تقریبی تخمین بزند.  به نقل از ساینس‌الرت، به نظر می‌رسد همه قسمت‌های زمین از قله کوه‌ها تا بستر اقیانوس‌ها، پوشیده از

 • مقام ایرانی: به‌کارگیری اتباع غیرمجاز افغان ظلم به کارگر ایرانی است ٢ ساعت

  رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران  با هشدار نسبت به پیامدهای ورود مهاجران غیرقانونی،‌ گرفتن وجه از اتباع خارجی غیرمجاز و صدور کارت کارگری برای آن‌ها را اشتباه محض دانست و گفت: مجازات و

آخرین خبر ها:

Loading