Baztab News

تأثیر پرسش‌برانگیز ماه رمضان بر بهای مواد غذایی در کابل

٢٦ ثور ١٣٩٧ سلام وطندار

شماری از پایتخت‌نشینان با انتقاد از افزایش بهای مواد غذایی در ماه رمضان می‌گویند، همه‌ساله دکانداران بدون دلیل بهای مواد غذایی را در این ماه بلند می‌برند؛ اما حکومت هیچ نظارتی از بازار ندارد.

به گفتۀ باشندگان کابل، بلندرفتن بهای مواد غذایی آنان را با دشواری‌های زیادی روبه‌رو می‌کند.

دو تن از باشندگان پایتخت می‌گویند، در دیگر کشورهای اسلامی بهاد مواد غذایی در ماه رمضان کاهش می‌آید اما در افغانستان عکس این اتفاق می‌افتد. مردم با وضعیت اقتصادی خرابی که دارند نمی‌توانند دست به خرید نیازمندی‌های‌شان بزنند.

با این حال، دکانداران مندوی شهر کابل نیز افزایش بهای مواد غذایی را تأیید می‌کنند. آنان می‌گویند، در بهای هر کیلو لوبیا، نخود و دال 10 افغانی تغییر آمده است؛ بهای یک بوری آرد که در گذشته 1080 افغانی بود حالا به 1150 افغانی رسیده؛ بهای یک بوری برنج از 2050 به 2200 افغانی افزایش یافته و بهای 16 لیتر روغن نیز از 1020 افغانی به 1070 افغانی رسیده است.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت سرمایه‌گذاری، صنعت و تجارت در گفت‌وگو با سلام‌وطندار ضمن تأیید افزایش بهای مواد غذایی در بازار کابل می‌گوید، آنان در همکاری با بخش خصوصی کمیته‌یی را برای نظارت از فروش مواد غذایی در بازار ایجاد کرده‌اند و با فروشندگانی که مواد غذایی را بلندتر از بهای مناسب آن بفروشند، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

همه‌ساله هنگام فرارسیدن ماه رمضان بهای مواد غذایی در بازار پایتخت افزایش می‌یابد و مسؤولان حکومتی هم از نظارت بر بازار سخن می‌زنند؛ اما در واقعیت از چنین نظارتی بر بازار خبری نیست.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=39679&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading