Baztab News

رییس جمهور غنی از تلفات افراد ملکی در بمباران هوایی بر مدرسه دینی در دشت ارچی معذرت خواست

٢٦ ثور ١٣٩٧ خبرگزاری رصد

خبرگزاری رصد: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور از تلفات افراد ملکی در بمباران هوایی بر مدرسه دینی در دشت ارچی ولایت کندز معذرت خواست.

آقای غنی امروز چهارشنبه با شماری از بزرگان، علمای دینی و خانوادهای قربانیان ملکی حمله هوایی اخیر دشت ارچی دیدار کرد.

در این دیدار نمایندگان خانواده قربانیان از حکومت خواستند که به هدف جلوگیری از تکرار همچون رویدادها، به‌خاطر تحقق عدالت و غم‌شریکی با خانواده‌های قربانیان، با عاملین آن برخورد قانونی صورت گیرد.

آقای غنی در این دیدار گفت: «در آن شبی که من به عیادت کودکان زخمی شدۀ این رویداد به شفاخانه رفتم، در همان شب به وزیر دفاع ملی به‌خاطر دقت بیشتر در عملیات‌های هوایی و جلوگیری از رویدادهای مشابه، هدایت دادم.»

او افزود که حکومت افغانستان به‌خاطر وقوع این رویداد معذرت می‌خواهد، زیرا تفاوت میان فتنه‌گران و حکومت قانونی همین است که حکومت قانونی از اشتباهاتی که در حق ملت صورت گرفته، معذرت می‌خواهد.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که رئیس‌جمهور به مسئولین مربوطه هدایت‌ داد که به قربانیان ملکی رویدادهای متذکره رسیدگی بیشتر صورت گیرد.

حکومت برعلاوۀ جبران خسارات وارد شده به مدرسه متذکره، منار یادبود به نام شهدا و مسجد جامع برای مردم آسیب دیدۀ منطقه، اعمار می‌کند.

محمداشرف غنی گفت که اگر طالبان فکر می‌کنند در میان مردم ریشه دارند، پس در پروسه انتخابات سهیم شوند و از جنگ، کشتار هم‌وطنان ما و ویرانی کشور دست بردارند. جنگ اصول دارد، اما طالبان به هیچ گونه اصولی پایبند نیستند و حتی بالای مساجد، مردم عام، زنان، اطفال و اماکن عام‌المنفعه، حملات را انجام می‌دهند.

در اوایل ماه اپریل سال ۲۰۱۸ میلادی حمله هوایی در یک مراسم دینی در دارالعلوم هاشمیه در دشت ارچی که صدها تن از جمله کودکان گردهم آمده بودند، صورت گرفت که در نتیجه آن ۳۶ تن به شمول ۳۰ کودک کشته و ۷۱ نفر به شمول ۵۱ کودک دیگر زخمی شدند.

مسوولان امنیتی حکومت وحدت ملی گفته بودند که آنها گروه طالبان را هدف قرار داده‌اند.

وزارت دفاع کشور در ابتدا این را رد کرده بود که در این حمله افراد ملکی کشته شده‌اند.

لینک اصلی: http://www.rasad.af/1397/02/26/president-blames-the-civilian-casualties-in-the-air-bombardment-on-religious-school-in-erchi-plain/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading