بازتاب نیوز

اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات در مورد ادامه روند ثبت نام رای‏دهندگان به اساس اصل تذکره تابعیت

٢٦ ثور ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات در مورد ادامه روند ثبت نام رای‏دهندگان به اساس اصل تذکره تابعیت

کمیسیون مستقل انتخابات به اساس ماده 156 قانون اساسی تنها نهادی در سطح کشور است که مسئولیت اداره و نظارت بر هر نوع انتخابات و مراجعه به آرای عمومی را دارد. این کمیسیون در مورد مکلفیت ‏های قانونی خویش بادرنظرداشت مفاد احکام قانون انتخابات و منافع علیای کشور، تصامیم خویش را به‏ صورت کمیسیونی اتخاذ می‏نماید.

به ‏رغم نابسامانی‏های که در عرصه ‏های مختلف در کشور وجود دارد، کمیسیون مستقل انتخابات از مشارکت و حضور مردم شریف کشور در مراکز ثبت نام رای‏دهندگان و تصاحب حق رای‏ شان ابراز قدردانی نموده و یکبار دیگر از تمام واجدین شرایط رای‏دهی تقاضا به عمل می‏آورد تا با احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت آینده شان در نزدیک‏ترین مرکز ثبت رای‏دهندگان مراجعه نموده و ثبت نام نمایند.

این کمیسیون لایحه، پلان، طرزالعمل و رهنمودهای لازم را به تأسی از احکام مواد قانون انتخابات و قانون اساسی به منظور ثبت نام و تهیه فهرست رای‏دهندگان به تصویب رسانیده است. مرحله اول ثبت نام رای‏دهندگان که از تاریخ 25 حمل آغاز گردیده بود، تا کنون نزدیک به دو میلیون از شهروندان کشور به اساس تذکره تابعیت، نام های شان را در فهرست رای‏دهندگان ثبت نموده اند. مرحله اول که قرار بود به تاریخ 23 ثور به پایان برسد، کمیسیون با تفاهم با حکومت و سایر جوانب ذیدخل، مدت مرحله اول ثبت نام را تنها در مراکز ولایات الی 22 جوزا تمدید نموده است. همزمان به آن مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی ها و قریه جات از تاریخ 25 ثور آغاز گردیده و تا 22 جوزا ادامه می یابد.

در جریان روزهای اخیر موضوعاتی در پیوند به ثبت نام رای‏دهندگان به اساس تذکره تابعیت اصلی و یا کاپی آن مطرح شده که باعث برداشت های متفاوت و نگرانی های شهروندان گردیده است.

بنابراین، کمیسیون مستقل انتخابات به خاطر رفع این نگرانی ها، اعلام می دارد که پروسه ثبت نام رای دهندگان به اساس اصل تذکره تابعیت صورت گرفته و مردم عزتمند افغانستان می توانند با اصل تذکره تابعیت شان جهت ثبت نام به مراکز مراجعه نموده و نام های شان را در فهرست رای دهندگان ثبت نمایند.

همچنان به خاطر اینکه ایجاد سهولت ها و زمینه سازی برای مشارکت عموم مردم در انتخابات، از مسوولیت های کمیسیون مستقل انتخابات می باشد،این کمیسیون به خاطر رفع نگرانی های امنیتی شهروندان با اداره ثبت احوال نفوس مشوره های تخنیکی راانجام داده و در نهایت به این تفاهم رسیده است که آن تعداد از شهروندان افغانستان که احتمال میدهند که با نصب استکیر در تذکره هایشان با خطر مواجه می شوند، می توانند به اداره ی ثبت احوال نفوس مراجعه نموده تذکره مثنی اخذ نمایند.اداره ثبت احوال نفوس برای این عده از مراجعین برویت اصل تذکره استیکر دار مثنی صادر می نماید.

قبلاً از برخی جهات نگرانی های امنیتی در رابطه به نصب استیکر در اصل تذکره به کمیسیون انتخابات و رهبری حکومت مطرح شده بود که این کمیسیون در صدد جستجوی راه حل ها برآمد و بعد از بحث های طولانی به خاطر رفع این مشکل، تفاهم فوق الذکر با اداره ثبت احول نفوس صورت گرفت.

این کمیسیون وعده می‏سپارد تا استقلالیت و بی‏طرفی خویش را در هر حالت حفظ نموده و راه‏کارهای عملی را برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه پی‏ریزی و تطبیق نماید تا دموکراسی در این مرز و بوم نهادینه شده، نهادهای پاسخگو به مردم تشکیل و به‏تبع آن کشور به سوی رفاه و توسعه پایدار به پیش برود.

لینک اصلی: http://iec.org.af/fa/2012-06-23-06-11-53/pressr-fa/1102-vr-reg-on-tazkera-sticker-fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading