بازتاب نیوز

رد پای ایران در حمله به فراه!

٢٦ ثور ١٣٩٧ خبرگزاری افق

پس از حمله گروهی و سازمان‌یافته طالبان به ولایت فراه،و  پیش‌روی این گروه تا اعماق مرکز شهر، فضل‌احمد شیرزاد، فرمانده پولیس این ولایت، ایران را در ناامنی‌های فراه متهم می‌کند. فراه در همسایگی ایران قرار داشته و دارای ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی است. 

هم‌مرزی طولانی ایران با فراه سبب شده است که این همسایه غربی همواره به دخالت از مجرای فراه در امور افغانستان متهم شود.

پیشتر، محمدعارف شاه‌جهان، والی پیشین فراه، ایران را تلویحا به حمایت از طالبان متهم کرده بود. اکنون گروهی از نمایندگان پارلمان افغانستان نیز این اتهام را علیه جمهوری اسلامی تکرار می‌کنند. حمیرا ایوبی، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان، یکی از آنان است که می‌گوید: «ایران از گروه طالبان، حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.» او بدین باور است که ایران برای رقابت با امریکا و تخریب بند بخش‌آباد و پروژه تاپی، طالبان را مورد حمایت قرار می‌دهد.

اما آنچه شیرزاد، فرمانده پولیس فراه، در باب همدستی ایران با طالبان مطرح، فراتر از این موارد و مستند به سلاح‌ها و تجهیزاتی نظامی طالبان است که در حمله دو روز پیش به این ولایت، مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته شیرزاد، طالبان در حمله به فراه از سلاح‌های ساخت ایران استفاده کرده است. او افزود «ایران، طالبان را در فراه به ‌گونه کامل تجهیز می‌کند و مستقمیاً در ناامنی‌های این ولایت دست دارد. به گفته شیرزاد، فراه برای ایران اهمیت زیادی دارد، و برای ایران در ناامنی این ولایت منافع زیادی نهفته است.

پیش از این معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته بود، ایران و روسیه از آن جهت با طالبان همکاری می‌کنند که به باور آنان این گروه در برابر داعش می‌جنگد.

اتهامات تازه مبنی بر دست داشتن ایران در حمایت از طالبان برای حمله به فراه در حالی مطرح می‌شود که سه روز پیش، طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی کشور، برای گفتگو با همتای ایرانی خود در مورد مبارزه با تروریزم به تهران سفر کرده بود.

تردیدی نیست که فراه به عنوان ولایتی مرزی، اهمیت فوق‌العاده‌ای برای امنیت افغانستان دارد و حمله گسترده طالبان به این ولایت، باید زنگ خطر را بیش از پیش برای حکومت مرکزی به صدا در آورده باشد. 

از نظر علم جغرافیای سیاسی (ژئوپولیتیک) اهمیت شهرهای مرزی در پنج ضلع حیاتی زیر نهفته است: تمامیت ارضی، منافع اقتصادی، منافع سیاسی، منافع فکری، و تسلط فرهنگی. 

بسط و بازکاوی این مفاهیم و مقولات، فرصتی دیگر و بیشتر می‌طلبد، اما از آنجا که افغانستان در همسایگی کشورهای متعدد و از جمله ایران قرار دارد، و از سوی دیگر بی‌بهرگی‌اش از آب‌راه‌ها و محاط بودن به خشکی، مزید بر علت شده است، بسیار آسیب‌پذیرتر از همسایه‌های خود در مقابل مداخلات و نفوذ همسایگان خویش است!

در این تردیدی نیست که ایران همانند هر کشور دیگری، منافعی در افغانستان دارد، اما این که این منافع را از چه طریق و با چه مکانیزمی دنبال و تأمین می‌کند، برای حیات سیاسی مردم ما بسیار مهم است. تأمین منافع از مجرای ایجاد ناامنی و دامن زدن به آن، کاری نیست که جایگاه موجهی در عرف روابط بین‌الملل داشته باشد و فضای صمیمانه‌ای از حسن همجواری برای دو طرف به وجود آورد. 

رقابت جمهوری اسلامی با امریکا ارتباطی به مردم و دولت افغانستان ندارد و نباید این رقابت از تمامیت ارضی و امنیت مردم ما قربانی بگیرد. 

مطمئنا اگر بخشی از ناامنی‌های افغانستان ناشی از ناکارآمدی مسؤولان و مدیران ارشد امنیتی کشور است، بخشی دیگر و عمده آن ریشه در مداخلات هراس‌افکنانه کشورهای همسایه مان دارد. بنابراین حتا اگر تغییراتی بنیادین در ساختارهای سیاسی ـ امنیتی افغانستان به وجود بیاید، از آن جهت که افغانستان در معرض مداخلات و منفعت‌طلبی‌های همسایگان از طریق فعال‌های گسل‌های تروریستی در کشور است، راه به جایی نخواهد برد.

به نظر می‌رسد راه حل نهایی برای جلوگیری از نقش‌آفرینی آمیخته با رویکرد تروریست‌پرورانه همسایگان افغانستان و از جمله ایران، دولت باید با توسل به اهرم‌های بین‌المللی و به ویژه از طریق پی‌گیری این مهم در شورای امنیت سازمان ملل متحد، راه را بر دخالت‌های ناامن‌کننده و هراس‌افکنانه همسایگان ببندد. 

در صورت اثبات ادعاهای مطرح‌شده در خصوص دخالت ایران در حمله دو روز پیش طالبان به ولایت فراه، این حقیقت نیز به اثبات می‌رسد که ایران همسایه مورد اعتمادی برای افغانستان نبوده و تعهدات آن در سفر وزیر دفاع ملی به تهران در خصوص مبارزه جدی و مشترک با تروریزم، دروغی بیش نیست. چنین چیزی ایجاب می‌کند که دولت افغانستان در همه تعاملات خود با ایران تجدید نظر کند، و این کشور را از طریق نهادهای بین‌المللی برای خودداری از دخالت تخریبی بیشتر در افغانستان وادار و متعهد نماید.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/82279

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

 • حکومت؛ فروپاشنده یا فروپاشیده؟ ٣٥ دقیقه

  ۱ اولین خبری که صبح امروز، سه شنبه، اول جوزا، روی سایت‌ها و کانال‌های خبری قرار گرفت، خبر برکناری جنرال مرادعلی مراد، از سمت معینیت ارشد امنیتی وزارت داخله بود.  این خبر به تنهایی

 • یک زن به اتهام قتل شوهرش در غور بازداشت شد ٣٥ دقیقه

  مقام‌های امنیتی غور می‌گویند که یک زن را به اتهام قتل شوهرش امروز در این ولایت بازداشت کرده‌اند. اقبال نظامی، سخنگوی پولیس غور در گفت‌وگو با خبرگزاری افق، گفت که این زن باشنده دره قاضی

 • دهلیز هوایی بین افغانستان و ترکیه ایجاد شد ٣٦ دقیقه

  دهلیز هوایی تجارتی میان افغانستان و ترکیه، امروز سه‌شنبه، ۱ جوزا طی مراسمی در کابل افتتاح شد. عتیق الله نصرت، رییس هیات عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این مراسم گفت که امیدواریم با

 • تجاوز جنسی گروهی بر دختر خردسال هراتی که مشکل روانی دارد ٣٦ دقیقه

  چندین فرد بر یک دختر ۱۲ ساله در ولایت هرات تجاوز جنسی کرده‌اند. معصومه نام مستعار این دختر است. مادر معصومه می‌گوید که دخترش به دلیل عقب ماندگی ذهنی، روز جمعه راه برگشت به خانه‌اش

 • انفجار در قندهار شش کشته و ۳۷ زخمی برجا گذشت ١ ساعت

  مسوولان صحی در ولایت قندهار می‌گویند که بر اثر انفجار یک موتر نوع تونس مملو از مواد انفجاری در این ولایت، ده‌ها تن کشته و زخمی شده‌اند. نعمت الله برک، رییس شفاخانه میروس قندهار گفته

 • یک فرمانده مهم داعش در ننگرهار کشته شد ١ ساعت

  وزارت داخله اعلام کرد که طی عملیات ویژه یک فرمانده مهم گروه داعش، در ولسوالی نازیان ولایت ننگرهار کشته شده است. در خبرنامه این وزارت آمده است، در این عملیات اسامی حکمتیار یک تن از

 • کدام سیارات بیشترین ذخیره آب را دارند؟ ٢ ساعت

  دانشمندان ناسا موفق شده اند مقدار آب موجود در برخی سیارات را به طور تقریبی تخمین بزند.  به نقل از ساینس‌الرت، به نظر می‌رسد همه قسمت‌های زمین از قله کوه‌ها تا بستر اقیانوس‌ها، پوشیده از

 • مقام ایرانی: به‌کارگیری اتباع غیرمجاز افغان ظلم به کارگر ایرانی است ٢ ساعت

  رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران  با هشدار نسبت به پیامدهای ورود مهاجران غیرقانونی،‌ گرفتن وجه از اتباع خارجی غیرمجاز و صدور کارت کارگری برای آن‌ها را اشتباه محض دانست و گفت: مجازات و

آخرین خبر ها:

Loading