Baztab News

وال ستریت ژورنال: حمله طالبان بر شهر فراه آزمون بزرگ برای نیروهای افغان بود

٢٦ ثور ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

باز هم حمله طالبان مسلح بر شهر فراه و عقب راندن این گروه از آن شهر، توجه شماری از رسانه‌های پُر تیراژ جهان را به خود جلب کرده‌است.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز به نقل از مقام‌های فراه نوشته‌است؛ تلاش طالبان برای گرفتن مرکز این ولایت ناکام شد و آن‌ها از این شهر رانده شدند.

به نوشته روزنامه، با آن‌که مقام‌های افغان گفته اند که طالبان تلفات سنگین را در حمله تهاجمی شان بر شهر فراه متحمل شدند، باشنده‌های این ولایت نگرانی دارند که با وجود حمایت هوایی نیروهای افغان و امریکایی، شورشیان می‌توانند حملات را بالای مواضع حکومتی انجام دهند.

نیویارک تایمز در ادامه نوشته‌است؛ باشنده‌های محل به این باور اند که شورشیان در ولایت مرزی فراه، از سوی ایران حمایت می‌شوند.

روزنامه اظهارات عبدالبصیر سالنگی والی فراه را نیز نقل کرده که گفته‌است: "طالبان بهای حمله بر مرکز این ولایت را خواهند پرداخت."

وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال نوشته که حمله تهاجمی طالبان بر شهر فراه یک آزمون بزرگ برای نیروهای امنیتی افغان بود.

به نوشته روزنامه، نه تنها برای نیروهای افغان بلکه حمله در نزدیکی مرز ایران بالای مرکز یک ولایت، در واقع یک آزمون جدی برای تلاش‌های امریکا بود که می‌خواهد نیروهای محلی را بیشتر تقویت کند.

وال ستریت ژورنال در ادامه می‌نویسد، برای طالبان جنگ فراه، نمایشی و سیاسی نیست بلکه این ولایت از مهم ترین راه‌های قاچاق مواد مخدر به شمار می‌رود که مصرف ماشین جنگی طالبان را تمویل می‌کند.

به استدلال روزنامه، چهار سال پیش ایران برخی از واحدهای طالبان را در فراه حمایت می‌کرد تا از تهدید گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در امان بماند.

واشنگتن اگزماینر

روزنامه واشنگتن اگزماینر نوشته که طیاره‌های جنگی «ای-۱۰» در نبرد فراه، طالبان را خیلی هراسان ساختند.

به نوشته روزنامه، برای حمایت قوای هوایی امریکا در جنگ اخیر فراه از سوی نیروهای افغان درخواست شد و طیاره‎های «ای-۱۰» بر فراز ولایت فراه به پرواز درآمدند.

واشنگتن اگزماینر این نکته را هم برجسته ساخته که گروه طالبان چندین مرتبه تلاش کرده‌اند تا مرکز شهرها را هم مانند کندز تصرف کنند اما به نوشته روزنامه، هر بار تلاش این گروه ناکام شده و شورشیان توسط نیروهای امنیتی افغان و در حمایت امریکا، عقب زده شده‌اند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29231301.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading