بازتاب نیوز

استقبال ریاست جمهوری کشور از تصمیم آتش بس طالبان

٢٠ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری بخدی

ریاست جمهوری کشور از اعلام آتش بس سه روزه طالبان در روزهای عید سعید فطر استقبال کرده و از این گروه خواست تا در تطبیق آتش بس متعد باشند.

رهبری گروه طالبان امروز ” شنبه” با نشر اعلامیه‌ای به جنگجویان‌ این گروه دستور داده‌اند تا در سه روز عید سعید فطر آتش بس را رعایت کنند و بر نیرو های امنیتی افغان حمله نکنند.

اما این گروه تأکید کرده که نیرو های خارجی شامل این آتش‌ بس نبوده و بر آنان حمله مانند گذشته صورت خواهد گرفت.

در همین حال محمد هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری کشور امروز در یک نشست خبری در کابل گفت :” حکومت افغانستان از هر اقدامی استقبال می‌کند که باعث جلوگیری از ریختن خون حتا یک افغان شود، حکومت از اعلان طالبان استقبال می‌کند و امیدواریم طالبان در تطبیق آن متعهد باشند.”

این در حالی است که محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور به روز پنج‌شنبه در یک پیام ویدیویی از ۲۷ ماه مبارک رمضان تا پنجم عید سعید فطر آتش بس یک جانبه را در برابر طالبان مسلح اعلام کرد.

آقای غنی به نیرو های امنیتی و دفاعی کشور هدایت داد تا در این مدت بر طالبان مسلح حملات تهاجمی انجام ندهند اما تأکید کرد که داعش، شبکه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی بین‌المللی شامل این آتش‌بس نیستند.

اعلام آتش‌بس یک جانبه و مؤقت آقای غنی در برابر طالبان مسلح با واکنش‌های گوناگون روبه‌رو شد.

در همین حال شورای عالی صلح ابراز امیدواری کرد که با این اقدام گروه طالبان زمینه برای صلح دایمی در کشور مساعد شود.

سید احسان طاهری، سخنگوی این شورا گفت که این بهترین گام برای اعتماد سازی است و می‌تواند نتایج خوب در پی‌داشته باشد.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85-%D8%A2%D8%AA%D8%B4/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading