بازتاب نیوز

اشرف غنی در آستانه آتش‌بس عبای منسوب به پیامبر اسلام را باز کرد

٢١ جوزا ١٣٩٧ بی بی سی

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یک روز پیش از آغاز آتش‌بس دولت با گروه طالبان، در سفری به ولایت قندهار در یک اقدام سمبولیک به زیارتگاه 'خرقه مبارک ' رفت و عبای منسوب به پیامبر اسلام در این زیارتگاه را باز کرد.

این عبا که در افغانستان به پیامبر نسبت داده می‌شود، در صندقی در زیارتگاه 'خرقه مبارک ' در شهر قندهار نگهداری می‌شود و از جایگاه ویژه مذهبی در میان مردم این کشور برخوردار بوده است. ولایت قندهار در جنوب افغانستان خواستگاه گروه طالبان است و ملا محمد عمر، رهبر پیشین این گروه در سال ۱۹۹۴با به نمایش گذاشتن این عبا در محضر روحانیون جنوب افغانستان لقب "امیرالمومنین" گرفت.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نوشته است: امروز در حضورداشت رئیس جمهور غنی و هیات همراهش صندق خاص نگهداری خرقه مبارک باز شد و مشترکا برای صلح و ثبات دایمی کشور دعا صورت گرفت. دولت افغانستان پنج روز پیش (۱۷ جوزا/خرداد) اعلام کرد که از فردا ۲۷ رمضان (۲۲ جوزا/خرداد) تا روز پنجم عید فطر با نیروهای طالبان آتش‌بس می‌کند. در پی آن گروه طالبان نیز سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کرد که این اقدام طالبان بی‌سابقه توصیف شده است. آتش‌بس دولت افغانستان شامل سایر گروه‌های پیکارجو در این کشور از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و شبکه القاعده نمی‌شود.گروه طالبان هم گفته که آتش‌بس این گروه شامل نیروهای خارجی مستقر در افغانستان نمی‌شود که مشغول حمایت از نیروهای امنیتی این کشور هستند. آتش‌بس نیروهای دولتی تا ساعاتی دیگر در حالی آغاز می‌شود که امروز در حمله یک مهاجم انتحاری در کابل ۱۳ کارمند وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان کشته شدند و ۲۵ نفر دیگر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. صفحه ویژه: سایه‌روشن‌های زندگی در قندهار

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-44445006

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading