بازتاب نیوز

سران امریکا و کوریای شمالی، دیدار شان را با امضای یک سند خاتمه دادند

٢٢ جوزا ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

رهبران دو کشور امریکا و کوریا، به دیدار شان خاتمه دادند. رئیس جمهور امریکا و رهبر کوریای شمالی، صبح امروز ساعت ۹ به وقت سنگاپور، در هوتل مجلل کاپلا در جزیره‌ای سنتوزا در سنگاپور با هم رو به رو شدند.

دیدار این دو رهبر، مهم ترین اتفاق در تاریخ روابط پر تنش امریکا و کوریای شمالی به حساب می‌رود. آقای ترامپ و کیم جونگ اون نخست با هم دیدار محرمانه داشتند و سپس دیدار دوم آنها در حضور هیأت دو کشور صورت گرفت.

پس از نشست سوم که هنگام خوردن ناهار صورت گرفت، حرفهای نهایی میان دو رهبر رد و بدل شد و سپس سندی میان آن‌ها امضا شد که هیچ گونه جزئیاتی در مورد آن فاش نشده است.

این دیدار در کنار دیگر اما و اگرهایش، حاشیه های نیز داشت که آن هزینه پانزده میلیون دالر آن بود.

رئیس جمهور ترامپ سندی را که هر دو رهبر امضا کردند، جامع و تاری خواند. اما هیچ گونه جزئیاتی در مورد محتوای این سند به خبرنگاران ارائه نکرد.

رئیس جمهور امریکاه به خبرنگاران همچنان گفت که رهبر کوریای شمالی را به واشنگتن دعوت خواهد کرد و احتمالا در دیدارهای بعدی روی چگونگی خلع سلاح اتمی کوریای شمالی گفتگو صورت خواهد گرفت.

کیم جونگ اون هم گفت از امضای سند بسیار جامع و مهم خوشحال است. او افزود که دیدار شان بسیار تاریخی بوده است و تصمیم گرفته اند که گذشته ها را فراموش کنند و به آینده روابط شان فکر کنند. بی بی سی نوشته است که رهبر کوریای شمالی زا رئیس جمهور امریکا به خاطر این دیدار تشکر کرده است.

این دیدار نتیجه تلاش‌های چند کشور قدرت مند از جمله چین و کوریای جنوبی بوده است. پیش از این بارها  رهبران دو کشور در گفتگوهای شان با شکست روبه‌رو شده و موفق نشده اند رهبران هر دو کشور با هم دیدار داشته باشند.

چین گفته است همین که سران دو کشور می‌توانند با هم بنشینند و گفتگوهای دو طرفه داشته باشند، خبر مهمی است و فصل جدیدی در تاریخ روابط دو کشور می‌سازند.

وزیر خارجه چین تأکید کرده است که امیدوار است کوریای شمالی خلع سلاح هسته‌ای شود و این کار به حل تنش‌ها در منطقه به ویژه میان امریکا و کوریای شمالی کمک می‌کند.

پس از این دیدار، رهبران دو کشور جزیره سنتوزا را ترک کردند. بی بی سی گزارش داده است که رهبر کوریای شمالی کمی زودتر از رئیس جمهور امریکا به محل ملاقات امروز شان آمده بود. این مسأله در فرهنگ کوریای شمالی مهم است که به بزرگ سالان احترام بگذارند.

با وجودی که هنور جزئیاتی از محتوای سند امضا شده فاش نشده است، اما گمانه زنی ها بر این است که احتمالا این سند، یک پیمان صلح میان امریکا و کوریای شمالی باشد.

ظاهرن این دیدار، مهم ترین قدم برای جلوگیری از یک جنگ تباه کننده در منطقه کوریای شمالی به حساب می‌رود. جنگی که شماری از آن به نام جنگ جهانی سوم یاد می‌کردند و احتمالا دامن گیر چین، روسیه و خیلی از کشورهای دیگر نیز می‌شد.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/2018/06/12/trump-kim-jong-meeting/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading