بازتاب نیوز

افغانستان خواستار اجرایی شدن 'برنامه عمل با پاکستان' شد

٢٢ جوزا ١٣٩٧ بی بی سی

ژنرال جاوید قمر باجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان امروز (سه‌شنبه) وارد کابل، پایتخت افغانستان شد. افغانستان در این سفر خواستار اجرای "برنامه عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی" شده است.

بر اساس این برنامه هر دو کشور توافق کرده‌اند که در آوردن صلح به افغانستان و کاهش خشونت‌ها همکاری کنند. آقای باجوا در این سفر با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدارکرد. ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محور اصلی مذاکرات دو طرف اجرایی شدن "پلان عمل افغانستان- پاکستان برای صلح و همبستگی" است که شامل مبارزه با تروریسم، کاهش خشونت‌ها و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان ها می‌شود.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بی‌بی‌سی گفت که برای عملی شدن "برنامه عمل" مقام‌های ارشد دو کشور گفت‌وگوهای زیادی داشته‌اند که این سفر نیز در همان راستا است.به گفته آقای مرتضوی با اجرایی شدن این برنامه "مشکلات بنیادی و تاریخی را که میان افغانستان و پاکستان وجود دارد، باید حل شود".او گفت که تاکید افغانستان و خواست کابل از پاکستان این بود که چطور می‌شود مفاد این برنامه را از کاغذ در عمل پیاده کرد.آقای مرتضوی گفت که برای عملی شدن آن به صحبت‌های بیشتر و چنین نشست‌هایی نیاز است. چندی قبل محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان، برای دیدار با مقام‌های ارشد پاکستانی به اسلام آباد سفر کرد. آقای اتمر را در این سفر ویس احمد برمک، وزیر داخله و معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان همراهی می‌کنند.در این سفر آقای اتمر با مقام‌های ارشد پاکستان درباره "برنامه عمل برای صلح و همبستگی" مذاکره کرد.قبل از این ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود، از تمام گزینه‌ها که به اعتماد سازی میان افغانستان و پاکستان منجر شود، استقبال خواهد کرد.برنامه عملسند کاملی از این "برنامه عمل" تاکنون منتشر نشده ولی مهمترین بخش‌های آن چنین شمرده شده است:

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-44452792

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading