بازتاب نیوز

بیش از ۶ میلیون رای دهنده برای انتخابات پارلمانی افغانستان ثبت نام کردند

٢٣ جوزا ١٣٩٧ بی بی سی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور بیش از ۶ میلیون رای دهنده ثبت نام کرده است.

دو مرحله ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولایات و ولسوالی‌های این کشور دیروز ۲۲ جوزا/خرداد پایان یافت اما ثبت نام رای دهندگان در روستاهای این کشور تا اواسط ماه سرطان/تیر ادامه خواهد داشت. گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز چهارشنبه ۲۳ جوزا/خرداد در یک نشست خبری گفت تاکنون بیش از شش میلیون رای دهنده به شمول بیش از دو میلیون زن برای اشتراک در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور ثبت نام کردند.

ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولایات حدود دو ماه و در مراکز ولسوالی‌ها کمتر از یک ماه ادامه داشت. مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند ثبت نام رای دهندگان در روستاهای این کشور که از ۱۹ جوزا/خرداد آغاز شده تا اواسط ماه سرطان/تیر ادامه خواهد یافت. قرار بود در هر سه مرحله ثبت نام رای دهندگان بیش از ۷۳۰۰ مرکز ثبت نام در سراسر افغانستان باز شود اما تنها نزدیک به شش هزار این مراکز فعال شد. نزدیک به یک هزار آنها دوباره بسته شد و بیش از هزار آن اصلا باز نشد. آقای صیاد می‌گوید ناامنی مهمترین چالش آنها در روند ثبت نام رای دهندگان بوده، با آنهم شمار ثبت نام شدگان رضایت بخش است.به گفته او، تلاش می‌شود تا ختم مرحله سوم، حدود یک هزار از مراکزی که باز نشدند، فعال شوند و مراکزی که دیرتر باز می‌شود و یا مواد ثبت نام به آنها دیرتر می‌رسد، به میزان زمان تاخیر فعال باقی بمانند.از مجموع رای دهندگان ثبت نام شده، بیش از یک صد هزار نفر آنها کوچی‌ها و تنها ۵۲۱ نفر آنها اهل هنود و سیک هستند.در دوره‌های قبلی انتخابات، رای دهندگان در افغانستان با استفاده از کارت رای دهی در این روند اشتراک می‌کردند اما دولت تصمیم گرفت برای جلوگیری از تقلب و سوء استفاده از کارت‌های رای دهی، در انتخابات پیش‌رو، رای دهندگان با استفاده از تذکره/شناسنامه‌های ورقی که برچسب به آن نصب شده و ثبت شده باشند، رای بدهند.ثبت نام نامزدان انتخابات ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان نیز به تاریخ پنجم جوزا/خرداد آغاز شد و روز گذشته پایان یافت. کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام نامزدان انتخابات شوراهای ولسوالی را برای دو روز دیگر نیز تمدید کرده است.رئیس کمیسیون انتخابات می‌گوید تاکنون ۲۳۹۶ نفر برای انتخابات پارلمانی ثبت نام کردند که ۳۸۱ نفرشان زنان هستند. او می‌گوید به دلیل طی‌مراحل نشدن اسناد شماری از درخواست کنندگان، ممکن این رقم تغییر کند.همچنین روند ثبت نام نامزدان به دنبال مشکلات تخنیکی و سیاسی در ولایت غزنی هنوز آغاز نشده و هیچ کسی برای انتخابات پارلمانی در این ولایت ثبت نام نکرده است. آقای صیاد می‌گوید این مشکل تا دو روز دیگر حل خواهد شد.به گفته او، تاکنون بیش از ۳ هزار نفر نیز خود را برای انتخابات شوراهای ولسوالی نامزد کردند که تنها ۲۰۷ نفرشان زنان هستند.رئیس کمیسیون انتخابات از حضور کمرنگ زنان به خصوص در بین نامزدان احتمالی شوراهای ولسوالی ابراز نگرانی کرد.به گفته او، ناامنی، رسم و رواج و شرط داشتن سند فراغت از کلاس/صنف دوازدهم مکتب، مشخص نبودن وظایف این شوراها و امتیازات آنها از دلایل عمده این مشکل است.اگرچه آقای صیاد می‌گوید در شماری از ولسوالی‌های حتی هیچ مردی برای شوراهای ولسوالی ثبت نام نکرده است.به گفته او، کمترین زنان در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در ولایات ارزگان، پکتیا، پکتیکا، فراه، قندهار، هلمند، بادغیس، کنر و لغمان خود را نامزد کرده‌اند.به اساس تقسیم اوقات رسمی انتخابات، فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات به تاریخ ۷ سرطان/تیر اعلام خواهد شد و فهرست نهایی آنها پس از رسیدگی به شکایت‌ها به تاریخ ۱۲ اسد/مرداد منتشر خواهد شد.به شکایات از نامزدان انتخاباتی کمیسیون خاصی رسیدگی خواهد کرد و به گفته مقام‌های کمیسیون افرادی که مرتکب جرایم جنگی و جنایات باشند و یا افراد مسلح غیرقانونی داشته باشند در این مرحله از فهرست حذف خواهند شد.قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ ۲۸ میزان/مهر سال جاری برگزار شود.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-44451381

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading