بازتاب نیوز

صیاد: والیان و فرماندهان پولیس در امور انتخابات مداخله می‌کنند

٢٣ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری افق

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات شماری از والیان و فرماندهان پولیس را متهم کرد که در امور انتخابات مداخله می‌کنند و باید از آن جلوگیری شود.

وی امروز چهارشنبه، ۲۳ جوزا طی یک نشست خبری در کابل گفت که این موضوع با رهبری حکومت وحدت ملی در میان گذاشته شده و ما امیدواریم از این مداخلات به زودی جلوگیری شود.

آقای صیاد در ادامه جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس قندهار را متهم کرد که در امور انتخابات در این ولایت مداخله می‌کند و با برخی از نامزدان احتمالی، برخورد سلیقه‌ای دارد.

به گفته صیاد، کمیسیون انتخابات در قندهار برای یک نامزد انتخابات پارلمانی سه استعلام را می‌داد، اما از سوی جنرال عبدالرازق یک استعلام دیگر نیز توزیع شده است.

رییس کمیسیون انتخابات افزود که از خاطر همین نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی، در این ولایت نمی‌تواستند مطابق جدول زمانبندی شده اسنادشان را به کمیسیون بیاورند.

آقای صیاد در ادامه سخنانش گفت که ۲۳۹۶ تن شامل ۱۹۸۱ مرد و ۳۸۱ زن، نزد این کمیسیون به عنوان کاندیدان احتمالی انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده‌اند.

همچنان بر اساس آمار کمیسیون انتخابات، حدود ۳۰۵۸ تن دیگر به شمول ۲۰۷ زن، به عنوان نامزدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها نزد این کمیسیون ثبت نام کرده‌اند، اما این فهرست نهایی نیست و احتمال تغییرات در آن وجود دارد.

مطابق جدول زمانی قبلی کمیسیون انتخابات، مهلت ثبت نام نامزدان روز گذشته به پایان رسید، اما کمیسیون انتخابات دو روز دیگر را نیز برای ثبت نام نامزدان تمدید کرده است.

با این حال، قرار است که فهرست نهایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی، بعد از بررسی اسنادشان به تاریخ ۷ سرطان اعلام شود.

قرار است که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی، به تاریخ ۲۸ ماه میزان سال روان برگزار شود. تاکنون بیش از ۶ میلیون رای دهنده ثبت نام کرده‌ که دو میلیون آن را زنان تشکیل می‌دهد.

این درحالی است که روند ثبت رای دهندگان هنوز در غزنی آغاز نشده، این موضوع نگرانی‌های جدی باشندگان و نمایندگان این ولایت را به دنبال داشته است.

اما مسوولان کمیسیون انتخابات می‌گویند که مشکل ولایت غزنی دو بعد دارد و تغییرات در بخش اداری آن که یکی از خواسته‌های معترضان این ولایت بود، اعمال شده است.

اما آقای صیاد بعد دوم آن را سیاسی خواند و گفت که آن مربوط به رهبری حکومت وحدت ملی می‌شود. وی ابراز امیدواری کرد که ریاست جمهوری این مشکل را تا دو روز دیگر حل کند.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/84600

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading