بازتاب نیوز

مجلس نمایندگان: چالش انتخاباتی در غزنی مشروعیت انتخابات را زیر سوال می‌برد

٢٣ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: اعضای مجلس نمایندگان در واکنش به مسدود بودن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی می‌گویند، انتخابات پیش‌رو بدون شرکت باشندگان ولایت غزنی مشروعیت ندارد.

مخدوم ابدال ‌الله محمدی، نماینده مردم سمنگان، امروز (چهارشنبه ۲۳ جوزا) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت، در صورتی‌که انتخابات در ولایت غزنی برگزار نشود، انتخابات پیش‌رو مشروعیت ندارد.

وی افزود: «مجلس نمایندگان در چهار سال گذشته تلاش کرد تا حکومت را در چوکات قانون اعیار سازد، اما متأسفانه موفق نشد. انتخابات افغانستان اگر سرتاسری نباشد مشروعیت ندارد. حکومت باید هرچه زودتر این مشکل را حل کند. در صورتی‌که حکومت، معضل پیش ‌آمده در ولایت غزنی را حل نکند، این مشکل در آینده برای پارلمان مشکل‌ساز خواهد شد».

عبدالقیوم سجادی، نماینده مردم غزنی می‌گوید، حکومت به‌جای این‌که زمینه برگزاری انتخابات در ولسوالی‌های ناامن پشتون‌نشین را فراهم کند، سیاست محروم کردن هزاره‌ها از انتخابات را در این ولایت در پیش گرفته است.

وی افزود: «در درون حکومت افراد و حلقاتی وجود دارند که خلاف قانون هنوز هم بر طبل باطل شدن حوزه‌های انتخابات در غزنی می‌کوبند. حکومت حق کسانی را که می‌خواهند به پای صندوق‌های رأی بروند و یا هم خود را کاندید کنند، به گروگان گرفته است».

وی هشدار می‌دهد، باز شدن مسیر غیر قانونی، زورگویی، باج‌گیری و گروگان‌گیری مردم از آدرس حکومت در یک ولایت می‌تواند پیامد‌های خطرناک را برای ولایات دیگر در پی داشته باشد.

در همین حال عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، مسدود بودن دفتر ولایتی کمیسیون را خلاف قانون عنوان کرده گفت، کوتاهی حکومت و کمیسیون در بازگشایی دفتر ولایتی کمیسیون بیانگر ضعف مدیریتی آن‌ها است.

به گفته او، پروسه انتخابات ملی است و به ملت تعلق دارد، این پروسه زمانی مشروعیت دارد که مطابق به قانون سراسری و همگانی باشد.

وی افزود: «در هیچ جایی از قانون نیامده که به صورت استثناء از اشتراک باشندگان یک یا دو ولایت از شرکت در انتخابات جلوگیری شود و مردم در ولایات دیگر در انتخابات شرکت کنند و نماینده داشته باشند. نهادهای زیربط باید این معضل را هرچه زودتر حل نمایند. در غیر آن اگر در آینده این مشکل باقی‌ بماند، عواقب بعدی آن به حکومت و کمیسیون بر می‌گردد‌».

آقای ابراهیمی تأکید کرد، حکومت و کمیسیون انتخابات باید در این رابطه با مسئولیت برخورد کند تا انتخابات در انظار عامه در سطح ملی و بین‌المللی خدشه‌دار نشود.

این انتقادها در حالی تندتر از پیش مطرح می‌شود که حدود دو ماه گذشته، ده‌ها تن از پشتون‌های غزنی در برابر دفتر ولایتی کمیسیون اعتراض کرده و دروازه آن را مسدود کردند.

این معترضان خواستار حوزوی‌سازی نظام انتخاباتی در ولایت غزنی شدند. نزدیک به دو هفته پیش کمیسیون برای حل این معضل هیئتی را به این ولایت فرستاد. به دنبال آن اعلام کرد که بسته بودن دفتر ولایتی کمیسیون در غزنی جنبه سیاسی به خود گرفته و از توان این نهاد انتخاباتی خارج است و آن را به حکومت ارجاع نمود.

شاه گل رضایی، نماینده مردم غزنی کار کمیسیون انتخابات را غیر قانونی عنوان کرده می‌گوید، مطابق به قانون اساسی تنظیم و مدیریت انتخابات مسئولیت کمیسیون است نه ریاست جمهوری.

وی در این رابطه گفت: «ما نمی‌توانیم یک شهر و دو نرخ داشته باشیم، همان‌طوری که هر ولایت به‌عنوان یک حوزه انتخاباتی برای سایر ولایات از سوی کمیسیون پذیرفته شده است ولایت غزنی هم باید به عنوان یک حوزه انتخاباتی باقی بماند. کوچک‌سازی حوزه انتخاباتی در غزنی به معنی نادیده گرفتن قانون اساسی و برابری حقوق شهروندی در کشور است و ما آن را نمی‌پذیریم».

نمایندگان غزنی می‎گویند، حکومت به جای این‌که زمینه انتخابات فراگیر را در این ولایت فراهم کند، به دنبال محروم کردن بخش بزرگ مردم از حق رأی‌شان است.

آنان تأکید کردند مطابق به قانون اساسی، کمیسیون هرچه زودتر با در نظر داشت استقلالیت این نهاد انتخاباتی، معضل مسدود بودن دفتر ولایتی کمیسیون در غزنی را نهایی و این مشکل را مرفوع سازد.

محمد اسلام بهنوش

Post Views:

12

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15729

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading