بازتاب نیوز

شهروندان کابل: صدای پتاقی برای ما تنها انفجار را تداعی می‌کند

٢٣ جوزا ١٣٩٧ سلام وطندار

تصور غالب این است که چندین دهه جنگ و صدای گلوله، شهروندان افغانستان را نترس و سنگدل کرده و بوی باروت دیگر برای آنان ناراحتی ایجاد نمی‌کند. حقیقت اما این است که با افزایش این صداهای خشن و دلخراش، نگرانی و هراس شهروندان نیز افزایش یافته و اعتماد آنان نسبت به زندگی و امنیت‌شان به‌مراتب کاهش یافته است.

بدین سبب اکنون در آستانۀ عید فطر، صداهای بی‌وقفه و گوش‌خراش پتاقی و اسباب‌بازی‌های گرم، شهروندان و به‌ویژه کودکان را هراسان کرده و آرامش خاطر را از آنان گرفته است.

سمیع‌الله، سودابه و سمیر از شهروندان کابل با انتقاد از این وضعیت می‌گویند، اگر در موقع بلندشدن صدای پتاقی در نزدیکی شفاخانه یا موقعیت حساس دیگری باشیم، بدون شک فکر می‌کنیم که انفجار دیگری رخ داده و انسان‌هایی به شهادت رسیده‌اند. به گفتۀ سودابه: «صدای پتاقی برای ما تنها انفجار را تداعی می‌کند.»

فروشندگان اسباب‌بازی‌ها در بازار مندوی کابل می‌گویند، ممکن است فروش پتاقی و اسباب‌بازی‌های گرم چندان رضایت‌بخش نباشد، اما به باور آنان، این اسباب‌بازی‌ها شیوۀ استفادۀ خاص خود را می‌طلبد که باید آن را آموخت.

با این حال، شهروندان کابل از مسئولان امنیتی می‌خواهند که جلو فروش و استفاده از این اسباب‌بازی‌ها را بگیرند و با فروشندگان پتاقی و اسباب‌بازی‌های گرم برخورد قانونی کنند.

بر این اساس، وزارت داخله می‌گوید، به‌تازگی به نیروهای امنیتی وظیفه سپرده شده تا از خریدوفروش، استفاده از پتاقی و فیرهای شادیانه که سبب آزارواذیت مردم می‌شود و در برخی موارد برای مجرم‌ها فرصت سوءاستفاده را فراهم سازد، جلوگیری کنند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید، نیروهای امنیتی در سرتاسر پایتخت وظیفه دارند در صورتی‌که افراد متخلف شناسایی شوند، آنان را بازداشت و مجازات کنند. آقای دانش از مردم به‌ویژه شهروندان کابل می‌خواهد که به هدف بازداشت فروشندگان پتاقی و دیگر اسباب‌بازی‌های گرم با پولیس همکاری کنند.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=40333&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading