بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات: برخی از والیان و فرماندهان امینه در روند انتخابات مداخله می‌کنند

٢٣ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات شماری از والیان و قومندان امینه ولایات را به مداخله و همکاری نکردن در روند ثبت‌نام متهم‌کرد.

 آقای صیاد  امروز ( چهار شنبه ۲۳) در یک نشست خبری به طور مشخص از قومندان امینه ولایت قندهار نامبرد که برای برخی از نامزدان این ولایت مشکل ایجاد کرده است.

 وی گفت: «مداخله در اکثر ولایت ها نبوده، اما در قندهار ما این مورد را داشتیم، با وجودی که ما به یک کاندید سه استعلام می‌دادیم، از طرف قومندان امنیه ولایت یازده دوازده استعلام داده می‌شد که، خود به خود روند را به کندی روبرو می‌کرد».

آقای صیاد افزود که بارها این موضوع را باحکومت در میان گذاشته است. وی از حکومت خواست که جلو مداخله همچو افراد را بگیرد.

پایان روند ثبت‌نام نامزدان پارلمانی

کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ ۵ جوزا روند ثبت‌نام نامزدان پارلمانی و شوراهای ولسوالی را آغاز کرده بود که مطابق جدول زمانی کمیسیون، به تاریخ ۲۲ جوزا پایان یافت.

رئیس کمیسیون در این مورد گفت: «روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات پارلمانی دیروز ساعت ۴ پس از چاشت به پایان رسیده است»

تاکنون  ۲ هزار و ۳ صد و ۹۶  تن نامزدی احتمالی خود را در انتخابات پارلمانی در سراسر افغانستان به ثبت رسانده‌اند که از این جمع یک هزار و ۹ صد ۸۱  تن آن مرد و ۳۸۱ تن آن زن هستند.

آقای صیاد گفت که این ارقام قابل تغییر است، شماری از کسانی که در آخرین ساعات دیروز ثبت نام کرده است، اسناد شان هنوز پروسس نشده است، که بعد از پروسس ممکن است به این شمار افزوده شود.

تمدید زمان ثبت نام نامزدان انتخابات شوراهای ولسوالی

رئیس کمیسیون انتخابات گفت که تا کنون ۳ هزار و ۵۸ نفر در انتخابات شوراهای ولسوالی‌ ثبت نام کرده اند، که از این میان ۲۰۷ نفر آن زن هستند.

این ارقام نشان می‌دهد که سطح مشارکت زنان در روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات ۱۴ برابر نسبت به مردان کمتر است.

 یکی از نگرانی‌های جدی کمیسیون انتخابات و نهادهای ناظر انتخاباتی حضور کمرنگ نامزدان زن در انتخابات شوراهای ولسوالی است.

ولایت‌های نا امن چون؛ ارزگان، پکتیا، پکتیا، فرا، قندهار، هلمند، کنر، لغمان و بادغیس در شماری ولایت‌های هستند که کمترین سطح مشارکت نامزدان زن در شوراهای ولسوالی را دارد.

آقای صیاد افزود که روند ثبت‌نام نامزدان شوراهای ولسوالی تا دو روز دیگر تمدید شده است. دلیل این امر مشارکت کمرنگ زنان، و نرسیدن به موقع مواد حساس انتخاباتی در مناطق دور دست گفته شد.

قرار است فهرست ابتدایی نامزدان پارلمانی و شوراهای ولسوالی به تاریخ ۷ سرطان اعلام شود.

چالش‌های روند ثبت‌نام نامزدان

ناامنی روز افزون در سراسر کشور، کمبود امکانات، عدم همکاری و برخوردهای سلیقه‌ای شماری از والیان، قومندانان امینه، ولسوال‌ها و کمرنگ بودن سطح مشارکت زنان از مشکلات اصلی این روند خوانده می شود.

کمیسیون انتخابات از تشکیل کمیسیون ویژه‌یی خبرداد که اسناد نامزدی افراد متهم به جرایم جنگی، نقض حقوق‌بشری و دارندگان افراد مسلح غیر مسئول را بررسی کند. این کمیسیون ویژه از اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی، نماینده وزارت داخله و برخی از ارگان‌های دیگر تشکیل خواهد شد.

مرحله سوم ثبت نام رأی دهندگان ده روز تمدید شد

کمیسیون مستقل انتخابات از تمدید ۱۰ روزه مرحله سوم ثبت نام رأی دهندگان خبر داده و گفت که این کار برای تأمین عدالت در نظر گرفته شده است.

مرحله سوم ثبت نام رأی‌دهندگان که شامل روستاها می‌شود، به تاریخ ۱۹ جوزا آغاز شد که قرار است بعد از تمدید، تا ۱۵ سرطان ادامه یابد.

تاکنون ۶ میلیون ۱۶۴ هزار و ۱۲۷ نفر در هر سه مرحله ثبت نام کرده‌اند که از این میان بیش از ۴ میلیون  مرد، اضافه‌تر از ۲ میلیون زن، بیش از ۱ صد هزار کوچی و ۵۲۱ نفر آن شهروندان سک می‌باشند.

علی شاه حقمل

Post Views:

14

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15725

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading