بازتاب نیوز

نهادهای ناظر انتخاباتی: زمان سهم دادن به احزاب در انتخابات مجلس نمایندگان گذشته است

٢٣ جوزا ١٣٩٧ خبرنامه

شماری از ناظران انتخابات گفته‌اند که صلاحیت نظارتی و سهم احزاب از پروسه انتخابات به شفافیت این روند کمک خواهد کرد، اما زمان برای سهمیه دادن به احزاب در انتخابات مجلس نمایندگان گذشته است.

این در حالی است که سهم دادن به احزاب در انتخابات مجلس نمایندگان و تغییر سیستم انتخاباتی با تعدیل قانون انتخابات، از جمله خواست‌های اساسی احزاب سیاسی خوانده شده است.

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) امروز چهارشنبه (۲۳ جوزا) به رادیو آزادی گفته که عملی شدن این خواست‌های احزاب سیاسی سبب به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات می‌شود و این کار ناممکن است.

آقای رشید همچنان گفته: «از لحاظ تخنیکی‌ ما در حال حاضر عملاً در تقویم انتخاباتی به سر می‌بریم، حال احزاب سیاسی که سهم می‌خواهند و نامزدان خود را باید معرفی کنند و آنان به عنوان نامزدان احزاب ثبت شوند، متأسفانه ما دیروز از آن مرحله گذشتیم، آیا احزاب می‌خواهند که کمیسیون قانون و تقویم انتخاباتی را نقض کند؟»

این در حالی است که روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۲ جوزا) نمایندگان ۲۸ حزب و جریان‌های سیاسی در نشستی در کابل گفتند که اگر سهم آنان در انتخابات مجلس نمایندگان از سوی حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات نادیده گرفته شود، به گزینه‌های بعدی در کنار به تعلیق در آوردن روابط‌شان با کمیسیون انتخابات اقدام خواهند کرد.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2018/06/13/time-to-admeasure-parties-in-parliamentary-elections-is-gone/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading