بازتاب نیوز

کهن‌ترین درختان جهان در آستانۀ انقراض

٢٣ جوزا ١٣٩٧ سلام وطندار

کهن‌ترین درختان آفریقا یکی پی هم خشک شده‌اند و دانشمندان فکر می‌کنند که تغییرات اقلیمی شاید عامل این پدیده باشد. در 13 سال گذشته شماری از درختان «باوباس» که می‌توانند بیشتر از دو هزار سال عمر کنند، خشکیده‌اند.

باوباس که به موش مرده هم مشهور است با داشتن هفت ساقۀ کلفت که بیشتر به ستون مشابه‌ بوده، از درختان متمایز جهان به شمار می‌رود. این درختان با یک تنه شروع به رشد می‌کنند، اما بعدها این تنه‌ها دوروبر خود شاخ‌برگ‌های فرعی بزرگ و کلفتی را شکل می‌دهند.

ادرین پترت، پروفیسور معدنی و رادیوشیمی که دربارۀ این درختان تحقیق کرده می‌گوید، از سال 2005 تا کنون از میان 13 درخت باوباس، 9 درخت خشک شده است. پروفیسور پترت می‌گوید که علت عمدۀ خشکیدن این درخت‌های غول‌پیکر و باقدمت تغییرات اقلیمی است.

به گفتۀ آقای پترت، تغییرات اقلیمی سبب شده تا شماری از درختان باوباس در منطقۀ باباب چپمن در بوتسوانای مرکزی که قدمت شماری از درختانش به 800 سال و حتا به 1400 سال می‌رسد نیز خشک شود.

مرگ بیشتر این درختان بزرگ و کهن‌سال بی‌سابقه گزارش شده است؛ مرگی نگران‌کننده که عاملش بیماری‌یی همه‌گیر نیست.

یکی از درختان باوباس که از داخل تنۀ آن به عنوان رستورانت استفاده می‌شود. 

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=40340&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading