بازتاب نیوز

​رییس تیفا: انتخابات پیش‌رو بسیار حساس و سرنوشت‌ساز است

٢٣ جوزا ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

به گزارش پیام آفتاب، سازمان تحقیقات استراتیژیک علوم معاصر، امروز چهارشنبه (۲۳، جوزا) نشستی را پیرامون حکومت داری خوب و نقش انتخابات در نظام مردم سالاری در کابل برگزار کرد.محمد امین احمدی، رییس دانشگاه خصوصی ابن سینا گفت که انتخابات شاه کلید مردم سالاری است و انتخابات سبب انعطاف پذیری دموکراسی می‌شود، از جانب دیگر نظام انتخاباتی می‌تواند دموکراسی را پیروز بسازد یا منجر به شکست نماید.

وی افزود که انتخابات تاثیر شهروندان در تعیین سیاست‌های عمومی را میسر می‌سازد و انتخابات می‌تواند صلح و ثبات و امنیت را تامین‌نمایند.

به گفته آقای احمدی، در افغانستان دموکراسی را برای تثبیت اراده یک قبیله بر سایر اقوام به کار می‌برند و این بزرگ ترین مشکل ما در نظام‌مردم سالاری افغانستان است.

رییس دانشگاه ابن سینا تاکید کرد که اگر انتخابات به گونه درست و قانونی مدیریت نشود، می‌تواند ثبات و امنیت یک کشور را با خطر مواجه سازد.

وی علاوه نمود که شفافیت انتخابات باعث افزایش موثریت و کارآمدی آن خواهد شد و عدم شفافیت، بی‌اعتمادی عمومی و خلق بحران‌های متعددی را به همراه خواهد داشت.

به باور آقای احمدی تنها راه برای آینده کشور برگزاری انتخابات شفاف، آزاد و همگانی است و هیچ راه بدیلی برای آن وجود ندارد.

او همچنان خاطرنشان کرد که کمیسیون انتخابات یک نهاد مستقل است و باید استقلالیت خود را حفظ نماید؛ زیرا کمیسیون فقط در برابر قانون پاسخ‌گو است نه حکومت و رییس جمهور.

رییس دانشگاه ابن سینا نظارت دقیق و چند وجهی از سوی نهادهای ناظر داخلی و خارجی را یکی از مسیرهای موثر برای رسیدن به انتخابات شفاف می‌داند.

آقای احمدی تصریح کرد که در کشور ما انگیزه تقلب به گونه جدی مطرح است و تمام جریلگان‌ها به نحوی به دنبال پیروزی از هر راه ممکن است و متاسفانه احزاب سیاسی ما نیز رویکرد دموکراتیک ندارند.

محمد نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف کشور گفت که انتخابات تمام مولفه‌های نظام مردم سالاری را تعریف می‌کند.

وی افزود که متاسفانه در این سال‌های اخیر سیاست‌های دولت بیشتر معامله محور بوده و همواره سر گرم زد و بندهای مخفیانه بر سر قدرت سیاسی بوده است.

آقای ایوب زاده تصریح کرد که یکی از مشکلات کنونی کشور در بحث انتخابات کوچ کردن حوزه‌های انتخاباتی است که البته با توجه به شرایط فعلی کشور امکان کوچک کردن این حوزه‌ها ممکن نیست.

رییس تیفا تاکید کرد که انتخابات پیشرو بسیار حساس و سر نوشت ساز است و باید روی شفافیت آن توجه جدی مبذول شود، وگرنه اعتماد عمومی نسبت به انتخابات به کلی از میان خواهد رفت.

تمامی کارشناسان انتخاباتی و سیاسی کشور، انتخابات پیشرو را یک آزمون بزرگ برای حکومت و کمیسیون انتخابات می‌دانند؛ زیرا اگر روندهای گذشته تکرار شود، اعتماد شهروندان به کلی از روند انتخابات برداشته خواهند شد.

سیدمهدی علوی‌نژاد/خبرگزاری پیام آفتاب، کابل

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/81027/%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%AA%DB%8C%D9%81%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D8%B3%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading