بازتاب نیوز

نبرد حدیده؛ جان میلیون‌ها یمنی در خطر است

٢٣ جوزا ١٣٩٧ یورو نیوز

بنا بر اعلام ساکنان این شهر ۶۰۰ هزار نفری، شلیک به مواضع حوثی‌ها در حومه‌های جنوبی شهر از بامداد چهارشنبه آغاز شده است و کشتی‌های عربستان و امارات متحده عربی نیز در جنوب شهر موضع گرفته‌اند. همچنین حدود ۲ هزار نفر از سربازان ائتلاف از غرب به این شهر نزدیک شده‌اند تا تهاجم را آغاز کنند.

در چنین وضعیتی منابع دیپلماتیک و سازمانهای فعال در امور بشردوستانه نسبت به نابودی بندر حدیده به عنوان اصلی‌ترین نقطه ورود کمک برای جنگ زدگان یمنی و همچنین به خطر افتادن جان میلیون‌ها انسان در پی حملات و بمباران‌ها هشدار داده‌اند. تخمین زده می‌شود دست‌کم ۲۵۰ هزار نفر در جریان عملیات بزرگ بازپس‌ گیری بندر حدیده کشته شوند.

به گفتۀ سازمان‌های فعال در امور بشردوستانه بندر حدیده مسیری حیاتی برای تامین بیش از ۷۰ درصد از مواد غذایی، کالاهای اساسی و تجهیزات درمانی جنگ زدگان یمن است.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف شامگاه سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بیش از ۱۱ میلیون کودک نیازمند کمکهای بشردوستانه در این کشور جنگ زده حضور دارند. از بین بردن این شاهراه، پیامدهای ویران کننده‌ای برای هر یک از آنها به همراه دارد... بدون واردات غذا، وضعیت در کشوری با یکی از بدترین بحران‌های سوء تغذیه در جهان، بدتر می‌شود. بدون واردات سوخت که برای پمپاژ آب مهم است دسترسی مردم به آب آشامیدنی متوقف خواهد شد... تیم‌های یونیسف تنها دو روزِ پیش آنتی بیوتیکها، سرنگها، کیتهای پزشکی و مواد غذایی را برای همکاران محلی‌مان در بندر حدیدیه فرستادند اما این کمکها، نیاز مردم را برای مدتی کوتاه برطرف خواهد کرد. اگر وضعیت امنیتی بدتر شود توان ما برای پاسخگویی بشدت محدود خواهد شد.»

گفته می‌شود حدود هشت میلیون یمنی در آستانه قحطی بسر می‌برند و هرگونه خرابی در شاهراههای انتقال کمکها می‌تواند صدها هزار نفر دیگر را به این وضعیت دچار کند.

این احتمال داده می‌شود که حوثی‌ها شهر را ترک کرده و به کوههای اطراف پناه ببرند با این وجود هر دو طرف نبرد به یکدیگر هشدار داده‌اند که صحنۀ جنگ را برای یکدیگر به جهنم تبدیل می‌کنند.

سازمان ملل پیش از این از نیروهای ائتلاف درخواست کرده بود که کنترل بندر حدیده را به این سازمان واگذار کنند، درخواستی که با وجود تلاش‌های نماینده سازمان ملل در امور یمن، نافرجام ماند.

بندر حدیده همچنین محل اسکان شمار قابل توجهی از پناهجویان جنگ یمن است که بخش قابل توجهی از آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهد.

تامر کرولوس، مدیر بخش یمن در سازمان خیریه «کودکان را نجات دهید» (Save the Children) نیز اعلام کرده است: «دست‌کم ۳۰۰ هزار کودک در شهر بندری حدیده در خطر کشته یا معلول شدن قرار دارند. خانواده‌ها و کودکانی که نتوانسته‌اند شهر را ترک کنند، در آتش‌سوزی‌ها و گلوله‌بارانها گرفتار خواهند شد.»

او از طرفهای درگیری خواست تا به وظایف خود تحت قوانین بشردوستانه بین‌المللی عمل کنند و تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای حفاظت از کودکان و خانواده‌هایشان در نظر بگیرند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز روز چهارشنبه نسبت به فاجعه بار بودن وضعیت در یمن هشدار داد و از تمام طرفهای درگیر خواست برای حفظ جان غیرنظامیان هر کاری انجام دهند.

بر اساس اعلام ماری-کلر، سخنگوی این سازمان با ادامه وضعیت کنونی به تدریج تخمین میزان فاجعۀ روی داده در یمن غیرممکن خواهد شد. او درباره آوارگی دهها هزار نفر در بندر حدیده هشدار داد.

بیشتر بخوانید:

ائتلاف به رهبری عربستان عملیات بازپس‌گیری بندر حدیده یمن را آغاز کرد

ائتلاف تحت رهبری عربستان: نیروهای دولتی یمن به ۲۰ کیلومتری بندر حدیده رسیدند

هشدار سازمان ملل نسبت به خطر قحطی در یمن؛ ائتلاف عربی اجازه واردات بدهد

نکاتی دربارۀ جنگ یمن، آیا لیبی دومی در راه است؟

لینک اصلی: http://fa.euronews.com/2018/06/13/battle-for-hodeidah-yemen-putting-millions-at-risk-un-and-aid-agencies-warn-250-000-lives

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از یورو نیوز

آخرین خبر ها:

Loading