بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات: مداخله زورمندان در حد اتهام است شواهد وجود ندارد

٢٣ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اشاره به گزارش‌های نشر شده در مورد تاثیر برخی زورمندان و مقامات محلی به شمول جنرال رازق قوماندان امنیه ولایت کندهار روی پروسه ثبت نام رای‌دهنده‌گان برای انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها می‌گوید، این اتهامات وارد شده، اما شواهدی که بتواند این ادعا را ثابت کند، نزد کمیسیون موجود نیست.

سید حفیظ الله هاشمی کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت، تا هنوز هیچ سندی در این مورد ارائه نشده‌است‌.

وی افزود:"اگر ارائه شود، کمیسیون موضوع را جدی می‌گیرد و با رئیس صاحب دولت شریک می‌سازد. طبعاً که ما اقدام جدی خواهیم کرد و به هیچ‌کس هم اجازه نخواهیم داد که در پروسه انتخابات مداخله کند."

به گفته آقای هاشمی، تعهد قوی رئیس جمهور در این مورد وجود دارد و حکومت تا حد آخر کوشش کرده‌است که هیچ‌گونه مداخله در کار کمیسیون نکند.

این‌که اقدامات کمیسیون مستقل انتخابات و دولت افغانستان در قبال موارد مداخله در پروسه انتخابات چه خواهد بود، سید حفیظ الله هاشمی گفت:

"این را به وضاحت بگویم که اگر همچو موارد پیدا شود و ثابت شود که مسئولین حکومتی در کار انتخابات مداخله کرده‌اند و زمینه تقلب را مهیا ساخته‌اند، طبعاً که همان روز آخرین روز وظیفه آن‌ها خواهد بود."

پروسه ثبت نام رای‌‌دهنده‌گان برای انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها در مراکز شهرهای افغانستان پایان یافت، اما این پروسه در قریه‌های این کشور الی تاریخ ۱۵ ماه سرطان ادامه دارد.

سید حفیظ الله هاشمی کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در مورد این‌که تا اکنون به چه تعداد ثبت نام شده‌اند، گفت:

​"هدف قبلی ما این بود که بتوانیم از پنج تا هفت میلیون مردم افغانستان را ثبت کنیم. بر اساس ارقامی‌که تا دیروز بدست ما رسیده، چیزی کمتر از شش و نیم میلیون ثبت نام کرده‌اند. امیدواری وجود دارد که با ثبت نام در قرا و قصبات این رقم به هفت میلیون و چیزی بیشتر از آن برسد."

به گفته آقای هاشمی در انتخابات گذشته حدود ۲۱ میلیون کارت توزیع شده بود که این رقم خیلی بالا بود.

به گفته وی متاسفانه که به آن تعداد افراد واجد شرایط رای‌دهی هم در افغانستان نبود. به گفته آقای هاشمی در آن زمان شرایط هم بهتر بود و مردم علاقه خاص به انتخابات داشتند.

سید حفیظ الله هاشمی می‌گوید، اما اینک با آن‌که شرایط امینتی زیاد خوب نیست، اما رقم ثبت شده، در تناسب سهم‌گیری مردم نسبت به انتخابات‌های گذشته، بسیار خوب است.

انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌های افغانستان به تاریخ ۲۸ ماه میزان سالجاری شمسی برگزار می‌شود.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29289384.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading