بازتاب نیوز

نگرانی سازمان ملل متحد از آغاز عملیات بر شهر حدیده یمن!

٢٣ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

نیروهای طرفدار حکومت یمن که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از آن‌ها حمایت می‌کند، به تاریخ ۱۳ جون عملیات وسیع تهاجمی را برای تصرف یک بندر کلیدی در بحیره سرخ آغاز کردند. این بندر در کنترول شورشیان حوثی قرار دارد.

سازمان ملل متحد و نهادهای خیریه در مورد عملیات تهاجمی بر شهر حدیده ابراز نگرانی کرده گفته‌اند، این عملیات نظامی می‌تواند رسانیدن مواد تجارتی و مساعدت‌های بشری را به حدود ۸ میلیون باشنده این منطقه فلج کند.

به گفته سازمان ملل متحد و نهادهای خیریه، فلج شدن اکمالات و رسانیدن مساعدت‌های بشری، باشنده‌گان این منطقه کشور جنگ زده یمن را با خطر قحطی مواجه خواهد ساخت.

نوران محمد یک باشنده شهر صنعا با اشاره به عملیات در حدیده به آژانس خبری رویترز گفت:

"از لحاظ تداراکات مواد غذایی، جنگ در حدیده به یک فاجعه بشری برای باشنده‌گان شهر صنعا و سایر ولایات تحت کنترول حوثی‌ها منجر خواهد شد."

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، شورشیان شیعه حوثی در یمن را به استفاده از بندر الحدیده برای قاچاق اسلحه از ایران متهم می‌کند. شورشیان حوثی و ایران هر دو این ادعا را رد کرده‌اند.

منازعه در یمن در سال ۲۰۱۴ میلادی زمانی آغاز شد که نیروهای متحد حوثی‌ها بنادر شمالغربی، بخش‌های از قلمرو آن کشور به شمول شهر صنعا پایتخت یمن را اشغال کردند.

از ماه مارچ سال ۲۰۱۵ میلادی بعد از آنکه نیروهای عربستان سعودی و سایر کشورهای سنی عرب کمپاین نظامی را به‌خاطر اعاده حکومت عبد ربو منصورهادی در یمن آغاز کردند، در نتیجه جنگ‌ها بیش از ده هزار تن کشته شدند که دو سوم آن‌ها افراد ملکی اند.

بیشترین تلفات در یمن در نتیجه حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی وارده شده‌است.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد در نتیجه منازعات و محاصره نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حدود ۲۲ میلیون تن در یمن به مساعدت‌های بشری نیاز دارند.

سازمان ملل متحد وضعیت در یمن را بدترین بحران بشری در جهان خوانده است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29289388.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading