بازتاب نیوز

انتقاد شدید عمر زاخیلوال از اقدام اخیر اردوی پاکستان

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: سفیر افغانستان در اسلام‌آباد اقدام اخیر اردوی پاکستان را یکجانبه خواند و افزود که این کشور به تعهداتش پابند نیست…

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام‌آباد گفت که دولت پاکستان نمی‌تواند ساخت حصار سرحدی در خط دیورند را توجیه کند.

وی افزود: بر اساس معاهدات صورت گرفته هرگونه ساخت و ساز در امتداد خط دیورند باید با مشاوره دولت افغانستان انجام شود اما پاکستان به تعهداتش پابند نبوده است.

سفیر کشورمان خاطرنشان کرد، مقامات دولت پاکستان دلایلی را برای توجیه ساخت حصار سرحدی ارایه می‌کنند در حالی که راههای جایگزین نیز وجود دارند.

زاخیلوال ادامه داد: مردم دو سوی خط دیورند باید درباره سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند و دولت‌ها دخالتی نداشته باشد.

وی همچنین در واکنش به انتقاد اسلام‌آباد از گسترش روابط افغانستان با هند تصریح کرد که مقامات پاکستانی از این موضوع نگران نباشند زیرا ارتباط با هند دسیسه و یا توطیه علیه پاکستان نیست.

زاخیلوال درحالی از سیاست‌های دولت پاکستان انتقاد می‌کند که جنرال قمر باجوه لوی درستیز این کشور برای گسترش همکاری‌های امنیتی با اشرف غنی در کابل دیدار کرده است.

از سوی دیگر، جنبش نجات پشتون‌ها در پاکستان نیز دولت اسلام‌آباد به برخورد تبعیض آمیز با اقوام پشتون و سرکوب نظامی این اقوم متهم می‌کند.

هفته گذشته دولت پاکستان مناطق قبائل آزاد در امتداد خط دیورند را نیز من‌حیث بخشی از ایالت خیبرپختونخوا در خاک این کشور ادغام کرد که اعتراض مردم این مناطق را در پی داشت.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/انتقاد-شدید-عمر-زاخیلوال-از-اقدام-اخیر.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading