بازتاب نیوز

تعهد امریکا، کوریای جنوبی و جاپان برای غیراتمی شدن کوریای شمالی

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: بعد از دیدار رهبران امریکا و کوریای شمالی در سنگاپور، دیپلمات‌های ارشد امریکا، کوریای جنوبی و جاپان تعهد کردند تا برای غیراتمی شدن پیونگ یانگ مشترک کار و از غیراتمی شدن آن اطمینان یابند.

به گزارش رویترز، وزیران خارجه امریکا، کوریای جنوبی و جاپان امروز (پنج‌شنبه ۲۴ جوزا)، دو روز پس از نشست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی در سنگاپور، در سئول پایتخت کوریای جنوبی دیدار کرده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا در این دیدار گفته است که کوریای شمالی برای خلع کامل سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کوریا تعهد سپرده و به گفته او این یک فرایند است ولی آسان نیست.

مون جائه-این، رئیس‌جمهور کوریای جنوبی نیز در دیدار با وزیر خارجه امریکا گفته است که جهان پس از دیدار رهبران امریکا و کوریای شمالی در سنگاپور با تهدید سلاح هسته‌ای مواجه نمی‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی دیدار تاریخی را روز سه‌شنبه هفته جاری در سنگاپور انجام دادند.

در این دیدار دو طرف سندی را برای خلع کامل سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کوریا به امضاء رساندند. امریکا نیز تعهد کرد تا تمرینات نظامی مشترک با کوریای جنوبی را متوقف کند.

با این‌حال، امریکا یک روز پس از دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در سنگاپور در پاسخ به انتقاد از بیانیه‌ پایانی این دیدار اعلام کرد که سال ۲۰۲۰ میلادی کوریای شمالی خلع سلاح هسته‌ای گسترده بود.

این اظهارات امریکا در حالی مطرح می‌شود که منتقدان می‌گفتند بیانیه‌ای پایان دیدار سنگاپور ایراد دارد. به گفته منتقدان غیراتمی شدن کوریای جنوبی جدول زمانی مشخصی نداشته و مشخص نمی‌کند که چطور کوریای شمالی می‌خواهد سلاح‌های اتمی‌اش را از بین ببرد.

Post Views:

3

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15763

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading