بازتاب نیوز

عید فطر امسال در کابل زیر سایه فقر و ناامنی

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: عید فطر یا رمضان بعد از یک‌ ماه روزه داری در کشورهای اسلامی، اینک کم کم از راه می‌رسد. در افغانستان این عید مانند سایر اعیاد، هم از نگاه دینی و هم از نگاه ملی، فرصتی برای جشن و خوشحالی است. مردم در مناطق مختلف، به شیوه‌های متفاوت از آن تجلیل می‌کنند.

باشندگان کابل با توجه به تنوع قومی و سنت های رایج در میان هرقوم، از روزهای عید به شیوه های مختلف تجلیل می‌کنند. بزکشی، اسپ دوانی، نیزه بازی، کشتی، تخم جنگی، دید و وادید با دوستان و میله‌های دسته جمعی از رایج ترین نوع تفریح در این شهر است.

معمولا با آمدن عید، بازارها چهره تازه و متفاوت‌تری به خود می‌گیرد، کالاهای تازه و نوتری وارد بازار می‌شود، جنب‌و‌جوش در بازارها بیشتر می‌شود.

کابل پایتخت نیز در روزهای اخیر نسبتا شلوغ و پرجنب‌و‌جوش به نظر می‌رسد. مردان و زنانی زیادی برای خرید کالاهای عید، لباس های نو و یاهم وسایل مورد نیاز منزل به بازار می‌ایند.

اما به نظر می‌رسد که جنب و جوش بازارها در مقایسه با سالهای پیش کمتر است و شور و هیجان مردم برای عید هم مثل سابق نیست.

 

در کابل که فعلا فصل میوه‌های تازه نیست، مردم اکثرا میوجات خشک از قبیل بادام، پسته، کشمش و نخود و سیمیان می‌خرند. اما نه فروشنده‌ها و نه مشتری از وضعیت بازار راضی نیستند.

 مردم دو مساله را از دلایل مهم استقبال کمرنگ از عید می دانند. الف – فقر، ناداری و بیکاری. ب – نگرانی های امنیتی.

فقر و گرانی

یکی از عواملی که روی خرید مردم برای عید و در نهایت میزان خوشی مردم تاثیر مستقیم گذاشته، فقر و بیکاری از یک سو و گران بودن کالاها در بازار در سوی دیگر است.

رمضان‌علی یکی از میوه فروشان در کوته سنگی شهر کابل می‌گوید: « شوق و شور مردم برای عید، از سیر به چارک رسیده. یک‌تعداد مردم که شوق و شور دارد، اقتصاد شان ضعیف است. کار نیست غریبی نیست. نسبت به سال‌های پیش فروشات ما بسیار پایین است».

حضرت‌گل که روی کراچی چهار تایرش میوه‌های خشک می‌فروشد، می‌گوید: «زیادتر مردمی مثل خوده اگر در نظر بگیریم توان خرید ندارند، قیمت گذاری می‌کنند و بعد می‌روند. مردم از بلند بودن قیمت‌ها شکایت دارند».

اکثر باشندگان کابل می‌گویند به دلایل وضعیت اقتصادی و بلند بودن قیمت‌ها، چیزهایی که لازم دارند خرید نمی‌توانند و یا آنگونه که می خواهند، از عید تجلیل نمی‌توانند. می‌گویند وقتی پول و اقتصاد نباشد، خوشی و عید هم برای آنها خیلی معنا ندارد.

عبدالصبور که معلم است و برای خرید سودای عید به بازار آمده، می‌گوید: « وقتی نرخ‌ها در بازار را می‌بینیم، با معاش ناچیز معلمی هیچ چیزی خریده نمیشه. یک کیلو پسته ۷۵۰ افغانی است».

عید و نگرانی های امنیتی

اما مهمترین مسئله در حال حاضر برای مردم به خصوص در روزهای عید و شادمانی، نگرانی های امنیتی است. این مسئله نه تنها روی شادمانی مردم بل در کل روی زندگی آنها تأثیر کرده است.

 

مردم می‌گویند از وضعیت امنیتی موجود نگران اند و با آسودگی خاطر به بیرون از خانه رفته نمی‌توانند. آنها می‌گویند با آنکه حق دارند در زندگی خود خوشی و تفریح داشته باشند، ولی مجبورا از آن چشم پوشی می‌کنند.

محمد یوسف جویان از باشندگان کابل می‌گوید عید امسال از دو جهت برای مردم دشوار است: «اول مسئله انتحار و انفجار است که اکثر مردم در کابل داغدار و سوگوار‌اند. دوم فقر فزاینده که به مردم اجازه نمی‎‌دهد چیزهای مورد نیاز خود را بخرند. با این وضعیت سخت است که بگوییم عید داریم».

در عید امسال با توجه به حملات انفجاری ماه‌های اخیر در شهر کابل، بسیاری از خانواده‌ها عضو یا شماری از اعضا را در کنار خود ندارند و چه بسا برای آنها سوگوارند.

با همه این نگرانیها، اعلام آتش بس حکومت و طالبان در روزهای عید را می‌شود جرقه امیدی در فضای سرد و تاریک زندگی مردم توصیف کرد. آتش‌بسی که هنوز معلوم نیست دو طرف به خصوص طالبان چقدر به آن وفادار خواهند بود.

غلام حسین الهام

Post Views:

4

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15764

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading