بازتاب نیوز

شکایت‌ها از فرهنگ عیدی بردن در هرات

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری بانوان افغانستان

برخی از دختران نامزد دار در هرات از نیاوردن عیدی و افطاری شکایت دارند. آنان این کار را یک رسم دیرینه دانسته می‌گویند خانوادۀ داماد در هر صورت باید آن را به جا آورد.

این دختران به این باور اند که همسران شان در حد توان باید این مراسم را ادا کنند.

مطهره حسینی یکی از این دختران است. او که شش عید از نامزدی وی می‌گذرد می‌گوید:

“سه سال است که نامزد هستم و فقط یک بار برایم عیدی آوردند که خیلی هم راضی نبودم و بعضی وقت به خاطر همین موضوع با نامزدم گفتگو کردم “.

در همین حال، سیما یکی دیگر از این دختران است که با رسم آوردن عیدی پای بند است. او با وجود اقتصاد ضعیف شوهرش بازهم دوست دارد این مراسم به جا شود.

وی می‌گوید: “نامزد من یک کارگر ساده است و در طول ماه به قدری کار می‌کند که مصرف خودش را بیرون کند اما مجبور است که این رسم را به جا آورد و خواسته‌های من را برآورده سازد “.

تمسخر و تحقیر اطرافیان هم برخی اوقات این دختران را مجبور می‌سازد تا بر به جا کردن این رسم پا فشاری کنند.

بی بی گل دختری است که به خاطر نیاوردن عید مورد تحقیر زنان اقوام خود قرار گرفته است او در این مورد می‌گوید: “

این در حالیست که برخی از دامادان از این رسم و رواج‌ها شاکی اند.

حامد که مدتی است نامزد شده است باید هشت لک افغانی را بابت پیشکش به خانواده خسرش بپردازد.

“هشت لک برایم پیشکش تعیین کرده اند که تا عید قسمتی ازاین پول را با عیدی به خانه خسرم ببرم و تا آمده نکرده‌ام حق دیدن خانمم را ندارم “.

احمد یکی دیگر از این دامادان است که بخاطر بردن عید به همسرش موتوسایکل خود را فروخته است. او می‌گوید موتورش را فروخته به همسرش عیدی برده است اما با وجود این خانوادۀ همسرش هنوز هم راضی نبودند.

این در حالست که آگاهان امور دین این رسم و رواج‌ها را ناشی از سنتی بودن جامعه می‌دانند.

طاهر سجادی، دانش‌آموخته جامعه شناسی در این رابطه می‌گوید، عیدی بردن یکی از رواج‌های است که از ریشه و اساس مشکل دارد چون با توقعات بسیار بالای انجام می‌شود و وممکن زندگی مشترک زوج‌ها را به خطر مواجه نماید.

گزارشگر: نرگس سادات

لینک اصلی: http://www.awna.af/1397/03/24/%D8%B4%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%B9%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%AA/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بانوان افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading