بازتاب نیوز

سازمان ملل با اکثریت آراء قطعنامه محکومیت اسرائیل را تصویب کرد

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت آراء، اعمال خشونت ارتش اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه را محکوم کرد.

بر اساس این قطعنامه، فلسطینی‌ها در مناطق اشغالی باید محافظت شوند. امریکا با این قطعنامه مخالفت کرد.

 این قطعنامه که از سوی ترکیه، الجزایر و فلسطین به سازمان ملل پیشنهاد شده بود، با ۱۲۰ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۴۵ رأی ممتنع تصویب شد.

برخلاف شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه مجمع عمومی ماهیت اجرائی ندارد.

بر اساس این قطعنامه از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته شده تا امکانات حفاظت از شهروندان فلسطینی در مناطق اشغالی را فراهم کند.

پیش‌نویس قطعنامه مشابهی پیش از این توسط امریکا در شورای امنیت سازمان ملل وتو شده بود. حالا پذیرش این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل برای امریکا شکست بزرگی گفته می‌شود.

در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، شلیک موشک از نوار غزه به طرف اسرائیل نیز محکوم شده است. در این ارتباط اما نامی از گروه حماس که نوار غزه را کنترول می‌کند، برده نشده است.

منابع فلسطینی می‌گویند ارتش اسرائيل از شروع اعتراضات در پایان ماه مارس بیش از ۱۲۰ فلسطینی را کشته است و بیش از پنج هزار نفر زخمی شده‌اند.

از سویی ارتش اسرائیل می‌گوید فلسطینی‌هایی را که تلاش کرده بودند به خط مرزی نزدیک شوند هدف قرار داده است. حماس این تظاهرات را میلیونی خوانده اما منابع اسرائیلی می‌گویند حدود ۱۰هزار نفر در این اعتراضات شرکت داشتند.

Post Views:

2

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15806

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading