بازتاب نیوز

یمن؛ نیروهای ائتلاف به نزدیکی فرودگاه بندر حدیده رسیدند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ یورو نیوز

این عملیات که «پیروزی طلایی» نام گرفته است بزرگترین عملیات نظامی ائتلاف به رهبری عربستان در سه سال گذشته در یمن است.

سلیمان المزروعی،‌ سفیر امارات در بریتانیا گفت می‌توان این بندر واقع در ساحل دریای سرخ را تصرف کرد بدون آنکه خطوط انتقال کمک‌های بشر دوستانه قطع شود یا برای ۶۰۰ هزار تن ساکن این شهر و حومه آن مشکلی پیش بیاید. گرچه گرو‌ه‌های امدادی سازمان ملل معتقدند که این حمله توزیع غذا و کمک‌های دارویی را فلج خواهد کرد.

از سوی دیگر دولت فرانسه هر گونه دخالت خود در حمله به حدیده یا پشتیبانی از این عملیات نظامی را رد کرد.

هواپیماها و ناوهای ائتلاف روز گذشته برای پشتیبانی از عملیات زمینی استحکامات حوثی‌ها در حدیده را گلوله باران کردند. در حالیکه سربازان ارتش یمن،‌ امارات عربی متحده و سودان به نزدیکی جنوب این شهر رسیده‌اند.

یک سازمان امداد بین‌المللی که هنوز در حدیده فعالیت می‌کند اعلام کرد روز چهارشنبه هواپیماهای ائتلاف در کمتر از نیم ساعت ۳۰ بار به شهر حمله کردند.

دیپلماتهای سازمان ملل با حمایت بریتانیا و ایالات متحده روزها تلاش کردند عربستان و امارات را از این حمله منصرف کنند اما مقامات ائتلاف معتقد بودند که این حمله چنان که کارشناسان گفته‌اند مرگبار نخواهد بود.

روز چهارشنبه همچنین ۴۰ تن از نمایندگان مجلس بریتانیا با امضای بیانیه‌ای از ترزا می،‌ نخست‌وزیر این کشور خواستند حمله به حدیده را محکوم کند.

اندرو میشل، وزیر توسعه پیشین در کابینه بریتانیا دولت کنونی این کشور را به داشتن سیاست دوگانه درباره این حمله محکوم کرده است. وی مدعی است که بریتانیا از موقعیت خود در شورای امنیت بهره می‌برد تا از دولت سعودی پشتیبانی کند.

دولت در تبعید یمن که سازمان ملل هنوز آن را به رسمیت می‌شناسد اعلام کرده است که آزادی حدیده گام نقطه عطفی در بازپس‌گیری یمن است.

لینک اصلی: http://fa.euronews.com/2018/06/14/coalition-forces-approach-hodeidah-airport-humanitarian-agencies-worried

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از یورو نیوز

آخرین خبر ها:

Loading