بازتاب نیوز

۵۸ نفر در ارتباط با جعل تذکره و جرایم انتخاباتی دستگیر شده اند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

سخگوی لوی سارنوال / دادستانی کل از بازداشت ده‌ها نفر به اتهام فروش و جعل تذکره و جرایم انتخاباتی خبر داد.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل در یک نشست خبری گفت تاکنون  ۲۴ پرونده در ارتباط با جعل و فروش تذکره برچسب خورده و سرقت برچسب‌های انتخاباتی تشکیل شده است.

او می‌گوید که در ارتباط با این پرونده‌ها ۵۸ متهم بازداشت شده و تحت توقیف قرار دارند.این قضایای جرمی در نتیجه سعی و تلاش ارگان های امنیتی و کشفی و مساعی مشترک کمیسون مستقل انتخابات و کمیسون شکایات انتخاباتی شناسایی ومظنونین آن بازداشت و زیر پیگرد قانونی قرار گرفته است

ثبت نام رای‌دهندگان انتخابات افغانستان روز ۲۲ جوزا در مراکز ولایات و ولسوالی‌های پایان یافت و. قرار است در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی رای‌دهندگان با استفاده از شناسنامه‌های برچسب خورده رای بدهند.

آقای رسولی در مورد هویت افراد دستگیر شده گفت : بیشتر متهمین بازداشت شده کسانی هستند که می‌خواستند شناسنامه‌های جعلی را ثبت کرده و برچسب انتخاباتی به آنها نصب کنند.

همچنین به گفته او، متهمینی از کارمندان اداره ثبت احوال نفوس نیز بازداشت شده‌اند که قصد داشتند برچسب‌های انتخاباتی را به سرقت ببرند.

این قضایا در ولایات لغمان، ننگرهار، هرات، قندوز، قندهار، فاریاب، سرپل، پروان، خوست، پکتیا، بادغیس و کابل رخ داده است.

 

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ماه میزان برگزار شود

سخنگوی دادستانی کل با توجه به اهمیت پروسه انتخابات،متذکر شد: هیچیک از نامزدان احتمالی انتخابات در بین متهمین نیستند اما پس از بررسی قضایا تمام افراد مرتبط با این جرایم بازداشت و مجازات خواهند شد.

به اساس قوانین افغانستان، تخلف و تخطی‌های انتخاباتی از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی بررسی می‌شود و در صورتی که این تخلف‌ها جرم شمرده شود، قضیه به دادستانی و نهادهای قضایی سپرده می‌شود.

دادستان‌های این کشور آموزش‌های مخصوص در بخش رسیدگی به جرایم انتخاباتی دیدند.

لینک اصلی: http://www.avapress.com/fa/news/165399/%db%b5%db%b8-%d9%86%d9%81%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7-%d8%ac%d8%b9%d9%84-%d8%aa%d8%b0%da%a9%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c%d9%85-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%b3%d8%aa%da%af%db%8c%d8%b1-%d8%b4%d8%af%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%af

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading