بازتاب نیوز

تحریم‌های آمریکا بر ایران و تاثیرات منفی آن بر تولیدات افغانستان

٢٤ جوزا ١٣٩٧ سلام وطندار

اتاق صنایع و معادن و شماری از کارخانه‌داران هرات می‌گویند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تأثیر مستقیمی روی کاروبار آنان گذاشته و واردات کالاهای ایرانی با محصولات گمرکی ناچیز، سبب شده تا آنان توان رقابت با تولیدات بیرونی را نداشته باشند.

به گفتۀ کارخانه‌داران، با ازسرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بازرگانان و صنعت‌گران هرات نمی‌توانند کالاهای بازرگانی خود را از طریق بندرعباس و چابهار ایران وارد کنند.

حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنایع و معادن هرات به سلام‌وطندار می‌گوید، تحریم‌های ایالات متحدۀ آمریکا، پایین آمدن نرخ تومان در برابر ارزهای خارجی و واردات کالاهای مشابه تولیدات داخلی با محصول گمرکی پایین، سبب شده است تا کارخانه‌داران هرات توان رقابت شان را در برابر تولیدات بیرونی از دست دهند.

به گفتۀ خادم، با پایین آمدن نرخ تومان، کارخانه‌های ایرانی تولیدات مشابه خود را با قیمت کم به هرات صادر می‌کنند که این کار سبب تضعیف کارخانه‌داران افغانستان شده است.

او می‌گوید، بندرعباس و چابهار ایران از بنادر بزرگ منطقه به شمار می‌روند که بیشتر اموال بازرگانان افغانستان از این طریق وارد کشور می‌شود؛ اما به دلیل تحریم‌های وضع شده علیه ایران، آنان نمی‌توانند مواد خام و یا ماشین آلاتی را که از شرکت‌های بزرگ دنیا خریداری می‌کنند، به آسانی وارد کشور کنند.

شماری از کارخانه‌داران و بازرگانان در هرات نیز از تأثیرات منفی تحریم‌ها و پایین آمدن نرخ تومان و بی توجهی حکومت ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند، این وضعیت سبب شده است تا بخش‌هایی از تولیدات شان را متوقف کنند.

آن‌ها هشدار می‌دهند که اگر حکومت تعرفه‌های گمرکی بیشتری را بر تولیدات مشابه خارجی وضع نکند، ادامۀ این روند سبب ورشکست شدن بسیاری از کارخانه‌داران هرات می‌شود.

از سوی دیگر، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که تعرفه‌های فصلی بر میوه‌ها و سبزیجات خارجی اعمال شده است و براساس هدایت حکومت مرکزی برخی برنامه‌های حمایتی دیگر از تولیدات داخلی نیز روی دست است.

آگاهان اقتصادی در هرات به این باوراند که یکی از علت‌هایی که افغانستان به کشور وابسته و مصرفی تبدیل شده است، نبود برنامه‌های درازمدت از سوی حکومت برای رشد تولیدات داخلی‌ست.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=40353&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading