بازتاب نیوز

فاز اول پروژه انتقال گاز دریای خزر به اروپا افتتاح شد

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: پروژه خط لوله تاناپ در اسکی‌شهیر ترکیه افتتاح شد. این خط لوله، گاز جمهوری آذربایجان در دریای خزر را به ترکیه و از طریق ترکیه به اروپا می‌رساند.

این پروژه ۳۵۰۰ کیلومتری به ارزش ۴۰ میلیارد دالر قرار است سالانه ۱۶ میلیارد متر مکعب گاز آذربایجان در دریای خزر را تا سال ۲۰۲۰ به اروپا برساند.

شش میلیارد متر مکعب از این گاز به مصرف ترکیه خواهد رسید و بقیه راهی اروپا خواهد شد. ظرفیت نهایی سالانه انتقال گاز از طریق این خط لوله ۳۱ میلیارد مترمکعب است. قرار است گاز آذربایجان از طریق گرجستان، ترکیه، یونان، آلبانی به ایتالیا انتقال یابد. طول این خط لوله ۱۸۵۰ کیلومتر است و هزینه ساخت آن حدود ۹ میلیارد دالر خواهد بود.

هم‌اکنون این خط لوله از آذربایجان تا اسکی‌شهر، نزدیک استانبول، تکمیل شده و با افتتاح آن، گاز فاز دوم میدان شاه‌دنیز آذربایجان که ایران نیز سهمی ۱۰ درصدی در آن دارد، راهی ترکیه شده ‌است.

به غیر از جمهوری آذربایجان، ده شرکت خارجی، سهام‌دار این پروژه هستند.

فاز اول میدان شاه‌دنیز که سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌کند از سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شده‌است.

هر چند انتقال گاز ایران برای رساندن پروژه به ظرفیت نهایی، مطرح شده بود، اما با بازگشت تحریمهای امریکا از یک طرف و اولویت بندی صادرات گاز ایران به کشورهای منطقه از طرف دیگر، نام ایران از لیست منابع تأمین گاز این خط لوله حذف شده‌ است.

Post Views:

2

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15829

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading