بازتاب نیوز

یافته‌های یک تحقیق؛ ۶۴ درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: یافته‌های یک تحقیق میدانی که از سوی موسسه‌ رسانه‌ای سلام افغانستان که پیرامون انتخابات پیش‌رو انجام شده نشان می‌د‌هد، ۶۴ درصد از مردم در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها شرکت می‌کنند.

این تحقیق که در ۳۴ ولایت صورت گرفته در آن به‌گونه تصادفی با ۵۱۶۰ نفر مصاحبه شده است.

بر بنیاد این پژوهش ۶۲ درصد از کسانی که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند، گفته‌اند که چاره دیگر جز سهم‌گیری در انتخابات نیست. بر عکس ۳۸ درصد مردم نسبت به کارکرد کمیسیون و اصلاح نظام انتخاباتی خوش‌بین بوده و به همین دلیل در انتخابات شرکت می‌کنند.

اقبال برزگر، عضو گروه تحقیقی موسسه رسانه‌ای سلام افغانستان، امروز (پنج شنبه ۲۴ جوزا) که در مورد چگونگی این تحقیق معلومات می‌داد، گفت امتیاز میزان بلند اشتراک مردم در انتخابات پیش‌رو به حکومت و کمیسیون بر نمی‌گردد، بلکه مردم مجبوراَ در این پروسه شرکت می‌کنند. به گفته او، حکومت و کمیسیون نتوانسته اعتماد مردم را نسبت به کمیسیون اعاده کند.

وی افزود: «۶۲ درصد مصاحبه‌شوندگان تنها راه انتقال سیاسی را شرکت در انتخابات عنوان کردند، این خبری خوش برای حکومت و کمیسیون نیست. کمیسیون و دموکراسی در معرض امتحان بزرگ قرار دارد».

به گفته او، در صورتی‌که حکومت از فرصت پیش‌آمده اعتماد مردم را نسبت به نهادهای مربوط اعاده نکند، دموکراسی آینده تاریکی پیش‌رو خواهد داشت.

در این تحقیق میزان سواد، سن و جایگاه اجتماعی مصاحبه‌شوندگان در نظر گرفته شده است. از مجموع گفت‌وگو شوندگان، ۴۴ تن ماستر، ۱۰۳۳ تن لیسانس، ۱۱۳۵ تن فارغ ۱۴ و یا دانشجو، ۱۳۲۰ تن فارغ صنف دوازدهم، ۳۷۷ تن دارای آموزش‌های ابتدایی و ۱۲۲۴ تن بی‌سواد هستند.

بر بنیاد این تحقیق ۴۴ درصد به دلیل چالش‌های امنیتی، ۳۸ درصد بنا به نبود اعتماد مردم نسبت به کمیسیون، ۸ درصد به علت نبود عدم آگاهی، ۸ درصد به دلیل نداشتن تذکره تابعیت و ۲ درصد هم بدون دلیل نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند.

شفیق خطیبی، مسئول بحش پژوهش موسسه سلام‌ افغانستان در این رابطه گفت: «۶۸ درصد مصاحبه‌شوندگان در بادغیس، ۵۸ درصد در فاریاب و ۵۶ درصد هلمند به دلیل نبود امنیت، ۶۳ درصد در ولایت کاپیسا به‌دلیل نبود اعتماد مردم نسبت به کمیسیون در انتخابات شرکت نمی‌کنند».

به گفته او، بیشترین علاقه‌مندی مردم بخاطر شرکت در انتخابات در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، نورستان و کنر ثبت شده است. بر بنیاد این تحقیق، ۹۹ درصد مردم در ولایت نورستان، ۸۴ درصد در ولایت ننگرهار، ۶۲ درصد در بلخ، ۶۴ درصد در قندهار و ۶۸ درصد در هرات برای شرکت در انتخابات علاقمندی نشان داده‌اند.

در این تحقیق ۱۴ درصد مصاحبه‌شوندگان را زنان تشکیل می‌دهند که اکثراَ در مناطق شمال و غرب کشور صورت گرفته، اما در ولایت‌های جنوبی به‌دلیل نابسامانی‌های اجتماعی، زنان از ابراز دیدگاه‌شان در مورد این که آیا در انتخابات پیش‌رو شرکت می‌کنند یا خیر، باز مانده‌اند.

آقای خطیبی می‌گوید، در ولایت‌های ارزگان، خوست، پکتیا، پکتیکا، زنان علاقه‌ای برای گفت‌وگو و شرکت در انتخابات را نداشته، اما برعکس بیشترین علاقمندی زنان در ولایت‌های فاریاب و پکتیا در این تحقیق به ثبت رسیده است.

به گفته او، یافته‌های این پژوهش بیشترین آمار از مصاحبه‌شوندگان زن را در ولایت‌های کابل، بدخشان و هرات نشان می‌دهد.

این دومین تحقیقی است که پیرامون اشتراک مردم در انتخابات پیش‌رو صورت می‌گیرد. براساس یافته‌های تحقیق که چندی پیش در این مورد رسانه‌ای شد، ۶۸  درصد مردم در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها شرکت می‌کنند.

این درحالی است که کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که از زمان آغاز ثبت‌نام رأی‌دهندگان تاکنون بیش از ۶ میلیون رأی‌دهنده ثبت‌نام کردند.

 محمد اسلام بهنوش

Post Views:

7

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15824

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading