بازتاب نیوز

پایان مهلت ثبت‌نام؛ در ۸ ولایت هیچ بانویی در انتخابات شوراهای ولسوالی ثبت نام نکرده

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: آخرین آمار از شمار نامزدان احتمالی در انتخابات شوراهای ولسوالی نشان می‌دهد که، سطح مشارکت زنان در این روند پایین و در برخی از ولایت‌ها صفر است.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که مهلت ثبت‌نام برای نامزادن انتخابات شوراهای ولسوالی به روز پنج‌شنبه( ۲۴ جوزا) پایان می‌یابد.

بر اساس جدولی که در سایت کمیسیون انتخابات به نشر رسیده است در ۹ ولایت (غزنی، ارزگان، پکتیا، فرا، قندهار، هلمند، کنر، لغمان و بادغیس ) هیچ خانمی فورم ثبت‌نام نامزدی انتخابات شوراهای ولسوالی را تکمیل نکرده است.

برای احراز ۲ هزار و ۸ صد کرسی شوراهای ولسوالی،۳ هزار و ۵۸ تن ثبت‌نام کرده اند، که از میان ۲۰۷ تن آنان زنان هستند. با این حال رقابت در بین نامزدان انتخابات شوراهای ولسوالی ممکن نیست ؛ زیرا شمار اشتراک کنندگان برای هرکرسی کم‌تر از دو نفر است.

بر اساس قانون انتخابات حداقل ۲۵ درصد کرسی‌های شوراهای ولسوالی مختص زنان است. اما باتوجه به میزان اشتراک اندک زنان درا ین روند، بعید است که زنان این کرسی‌ها را تصاحب شوند.

عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات، ناامنی، مشکلات فرهنگی و شرط فراغت از صنف ۱۲ را از جمله عامل‌های باز دارنده حضور زنان در انتخابات شوراهای ولسوالی بر شمرد.

هم‌چنان از دید رئیس کمیسیون انتخابات یکی از دلیل‌های ثبت‌نام اندک زنان در انتخابات شوراهای ولسوالی، نبود امتیاز و معاش ماهوار برای اعضای این شورا است.

پیش از این اداره امور گفته بود که برای اعضای شوراهای ولسوالی، معاش ماهوار پرداخت نمی‌شود. از سوی‌هم هنوز صلاحیت‌های این شورا به درستی روشن نیست.

Post Views:

13

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15836

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading