بازتاب نیوز

دادستانی‌کل: ۵۸ تن به اتهام تزویر و فروش تذکره‌های جعلی باز داشت شده‌اند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: دادستانی‌کل می‌گوید ۵۸ تن به اتهام دست داشتن درجعل، تزویر و فروش تذکره‎‌های استیکر دار و سرقت مواد تذکره، شناسایی و بازداشت شده‌اند.

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کل امروز (پنج‌شنبه، ۲۴ جوزا) در یک نشست خبری گفت که در پیوند به این قضایا تاکنون ۲۴ دوسیه به دادستانی‌کل مواصلت کرده است.

 تلاش برای برچسب زدن بر تذکره‌های جعلی، فروش تذکره‌های استیکردار، و سرقت مواد حساس تذکره و استیکر بارز ترین موارد تقلب و تخلف انتخاباتی اند که تاکنون ثبت شده‌اند.

به گفته آقای رسولی بیشتر این قضایا در ولایت‌های لغمان، ننگرهار، هرات، قندوز، قندهار، فاریاب، سرپل، پروان، خوست، پکتیا، بادغیس وکابل اتفاق افتاده است.

آقای رسولی افزود که اداره دادستانی کل برنامه‌های آموزشی را برای شناسایی جرایم انتخاباتی برای کارمندان این اداره در نظر گرفته است.

بر اساس قانون انتخابات بررسی تخطی و تخلفات انتخابات از صلاحیت‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی است؛ اما رسیدگی به جرایم انتخاباتی از صلاحیت ادارات قضایی است که پس از بررسی‌های اولیه کمیسیون شکایات به دادستانی ارجاع داده می‌شود.

از سوی‌هم ویس احمد برمک وزیر امور داخله می‌گوید که وزارت امور داخله در هماهنگی با نهادهای مربوطه روی فراهم کردن امکانات تخنیکی برای شناسایی تذکره‌های جعلی کار می‌کند.

وزیر امور داخله هشدار داد که با متخلفان برخورد جدی می‌شود و تذکره‌های که به صورت مکرر در روند ثبت‌نام استفاده شده‌اند، شناسایی می‌شود.

دادستانی کل در حالی از بررسی قضایای مربوط به تزویر و فروش تذکره‌های استیکر دار خبر می دهد، که چند روز پیش اداره ثبت احوال نفوس تأیید کرده بود که بیست هزار فورم درخواست تذکره پیش از آن‌که به دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت تخار برسد، از سوی یک عضو مجلس این ولایت ربوده و توزیع شده است.

پیشتر از این، میرویس یاسینی نماینده مردم ننگرهار در مجلس نمایندگان اسنادی را رو کرد که، استیکر کمیسیون مستقل انتخابات در پشت تذکره‌های جعلی نصب شده است.

اسنادی که این عضو مجلس در اختیار رسانه‌ها قرار داد نشان می‌دهد که در شماری از مراکز توزیع تذکره در ولایت ننگرهار، صدها تذکره جعلی توزیع شده و در پشت‌ آنها استیکر کمیسیون مستقل انتخابات نصب شده است.

لالی حمیدزی عضو مجلس نمایندگان از ولایت کندهار، در نشست عمومی مجلس مدعی شده بود که حکومت چهار میلیون تذکره جعلی توزیع کرده و از این طریق می‌خواهد نمایندگان مورد نظرش را به کرسی‌های پارلمان برساند.

عبیدالله بارکزی عضو مجلس نمایندگان نیز در موردی مشابه، سندی را دراختیار رسانه‌ها قرار داده بود، که نشان می داد فردی در ولایت پروان از یک مرکز بیست تذکره تابعیت را با یک نام، صرف با تفاوت نام پدر، به‌دست آورده است.

علی شاه حقمل

Post Views:

21

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15833

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading