بازتاب نیوز

نتایج پژوهش سلام‌وطندار؛ 66 درصد شهروندان در انتخابات شرکت می‌کنند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ سلام وطندار

موسسۀ رسانه‌یی سلام افغانستان امروز در نشستی خبری در کابل، پژوهش جدیدی را پیرامون اشتراک و یا عدم اشتراک شهروندان در انتخابات پیش‌رو منتشر کرد.

در این پژوهش که در 34 ولایت کشور راه‌اندازی شده، با 5160 تن (4416 مرد و 744 زن) به گونۀ تصادفی گفت‌وگو و نظرخواهی شده است.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که 66 درصد گفت‌وگوشوندگان در انتخابات پیش‌رو شرکت خواهند کرد و 34 درصد باقی‌مانده، به پای صندوق‌های رأی نخواهند رفت.

گفت‌وگوشوندگان، ناامنی، عدم اعتماد به کمیسیون‌های انتخاباتی، عدم آگاهی از روند انتخابات و نداشتن شناسنامه را از دلایل عمدۀ عدم حضورشان در انتخابات پیش‌رو می‌دانند.

اقبال برزگر، خبرنگار ویژۀ سیاسی و عضو گروه تحقیق موسسۀ رسانه‌یی سلام افغانستان، هدف راه‌اندازی این پژوهش را بررسی چندوچون حضور شهروندان در انتخابات، آن هم پس از بحران انتخاباتی سال 93 می‌داند و می‌گوید، حضور 66 درصدی شهروندان در انتخابات مجلس و شوراهای ولسوالی‌ها، امتیازی به حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی محسوب نمی‌شود؛ زیرا آن‌ها در جلب اعتماد مردم به شدت ناکام بوده‌اند.

به گفتۀ آقای برزگر، 62 درصد گفت‌وگوشوندگان، جز اشتراک در انتخابات راه دیگری نمی‌بینند و این مسأله خود نشان می‌دهد که مردم با وجود بدگمانی به کمیسیون و در کل دستگاه دولت، در انتخابات شرکت می‌کنند.

آقای بزرگر می‌افزاید، در صورتی که حکومت افغانستان اعتبار کمیسیون‌های انتخاباتی را نزد شهروندان احیا نکند، با پیامدهای ناگواری در زمینۀ ثبات سیاسی و حتی مشروعیت نظام مواجه خواهد شد.

86 درصد گفت‌وگوشوندگان این پژوهش مردان و 14 درصد زنان بوده‌اند.

شفیق خطیبی، مسئول بخش تحقیق، ارزیابی و آموزش موسسۀ رسانه‌یی سلام افغانستان می‌گوید، حضور زنان گفت‌وگوشونده در ولایت‌های ارزگان، خوست، پکتیا و پکتیکا بسیار کمرنگ بوده و بیشترین زنان گفت‌وگوشونده از ولایت‌های کابل، بدخشان و هرات بوده‌اند. با این حال، از این میان زنان فاریاب و پکتیا بیشتر از همه به اشتراک در انتخابات پیش‌رو علاقه داشته‌اند، اما زنان هرات از این منظر در پایین‌ترین سطح قرار دارند.

در پژوهش انجام شده، ردۀ سنی اشتراک‌کنندگان نیز مدنظر گرفته شده است؛ 40 درصد گفت‌وگوشوندگان در ردۀ سنی 18-24 سال، 37 درصد 25-35 سال، 13 درصد 36- 45 سال، 9 درصد 46-65 سال و 1 درصدشان 66 سال به بالا قرار داشته‌اند.

از نظر سطح سواد نیز از میان مجموع گفت‌وگوشوندگان، 377 تن دارای آموزش‌های ابتدایی، 1224 تن بی‌سواد، 27 تن آموزش‏دیدۀ مراکز دینی، 1320 تن فارغ صنف دوازدهم، 1135 فارغ 14 یا دانشجو، 1033 لیسانس و 44 تن دارای مدرک ماستری/کارشناسی ارشد بوده‌اند.

این پژوهش در حالی منتشر می‌شود که به روز یکشنبه 22 ماه جوزا/خرداد، مرحلۀ دوم ثبت‌نام رأی‌دهندگان در سطح شهرها پایان یافت و به گفتۀ اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، بیش از 6 میلیون شهروند برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها ثبت‌نام کردند.

 

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=40359&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading