بازتاب نیوز

احمدضیا مسعود: اشرف غنی عامل قتل‌‌ معترضان ۱۲ جوزای نود و شش است

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: خانواده‌های قربانیان حوادث ۱۲ و ۱۳ جوزای سال سیزده نود و شش طی همایشی در کابل، بار دیگر خواهان مجازات عاملان این حوادث شدند.

این همایش با حضور مقام‌های پیشین حکومتی، چهره‌های سیاسی، شماری از اعضای شورای ملی و ده ها تن از شهروندان کابل برگزار شده بود.

تیر اندازی مرگبار ۱۲ جوزا توسط نیروهای امنیتی بروی معترضانی انجام شد که در اعتراض به وضعیت امنیتی کشور به خصوص انفجار مرگبار دو روز پیش آن در چهار راهی زنبق، راهپیمایی کرده بودند.

در این تیر اندازی چهار تن به شمول سالم ایزدیار فرزند محمد علم ایزدیار، نایب اول مجلس سنا کشته شدند. یک روز بعد در مراسم تشییع جنازه سالم ایزدیار نیز در سه انفجار پی‌هم، ده‌ها تن دیگر کشته ویا زخمی شدند.

محمد علم ایزدیار در این نشست، حادثه ۱۲ جوزا را به دلیل حمله مستقیم حکومت به مردم، منحصر به فرد توصیف کرد و از تعلل حکومت برای مجازات نکردن عاملان این حادثه انتقاد کرد.

او گفت دادستانی کل بعد از سه ماه، فردی که عاملان انتحاری را از میدان وردک به کابل منتقل کرده بود، به ۲۰ سال حبس محکوم کرده ولی این برای خانواده قربانیان پذیرفتنی نیست.

او گفت: « ما در مورد حادثه ۱۲ جوزا ایستادگی خواهیم کرد. گزارش دادستانی کل بعد از سه ماه، هرچند بی طرفانه نیست ولی حکومت از تطبیق آن سرباز زده، چون دلایل دارد».

فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی نیز در سخنانش در این نشست، از ناتوانی حکومت برای دستگیری عاملان قتل برادرش«شیر ولی وردک» که دو سال پیش در یک انفجار در مقابل منزلش کشته شد، انتقاد کرد.

او گفت: «قاتلان شیر ولی وردک به طور آزادانه در شهر کابل می‌گردند. با آنکه من شخصا با مراجعه به ادارات به آنها گفته‌ام که قاتلان برادرم در کجاست، ولی حکومت با گذشت بیش از دوسال آنها را دستگیر نتوانسته است».

سخنرانان این نشست تاکید کردند که در ۱۸ سال گذشته حکومت هیچ پرونده‌ای مربوط به حوادث تروریستی را آنگونه که لازم است بررسی نکرده و یا عاملان آنرا مجازات نکرده است. مسئله‌ای که به گفته آنها باعث تداوم این حوادث تا کنون شده است.

احمدضیا مسعود نماینده خاص پیشین رییس جمهور غنی در امور اصلاحات و حکومت داری خوب، اشرف غنی رییس جمهور را قاتل کشته شدگان حادثه ۱۲ جوزای سیزده نود وشش خواند و او را «دیکتاتور مآب»، شخصی با طبیعت خشن و رییس جمهوری برامده از آرای تقلبی توصیف کرد.

او گفت:«باید واقعیت ها را پنهان نکنیم. پشت این حادثه خود رییس جمهور بوده. در کجای قانون اساسی آمده که او این حق(کشتن) را دارد)».

این صحبت های آقای مسعود و انتقادهای تند وی از حکومت، با واکنش تند فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا روبرو شد و جریان نشست برای لحظاتی دچار تنش شد.

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سناآقای مسلمیار با رفتن دوباره پشت میز خطابه گفت: « ما به اشرف غنی رای داده‌ایم. اگر وی قاتل است، اگر وی تقلب کرده شما هم همراهش بودید».

سخنرانان در این نشست از موضوعات صلح و انتخابات هم غافل نبودند. مسایلی که امروز بیش از هر زمانی سر زبانهاست. سخنرانان تقریبا یکصدا از طالبان خواستند که آتش بس را تنها به روزهای عید محدود نکنند بل به گفته آنها به آتش بس ملی بپویندند.

در مورد انتخابات هم اکثر سخنرانان از تقلب احتمالی و گسترده در آن، هشدار دادند. یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری در سخنانی گفت که تقلب ۱۰۰۰ درصدی در انتخابات پیشرو در حال شکل گیری است. اما وی به مردم وعده کرد که با اجماع و اتفاق نظر جریانهای سیاسی، انتخابات ۲۰۱۹ شفاف خواهد بود.

او گفت: «نود و پنج درصد سیاسیون بیرون نظام باهم جمع شده اند و روی چهار مساله اتفاق نظر دارند. ۱- تغییر از طریق برگزاری انتخابات شفاف. ۲- تقلب هزار درصدی در انتخابات پارلمانی پیشرو در حال شکل گیری است. ۳- تقلب برای چهارمین بار قابل پذیرش آنها نیست. ۴- هیچ جریان سیاسی به تنهایی قادر به ایجاد تغییر نیست».

غلام حسین الهام

Post Views:

18

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15839

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading