بازتاب نیوز

پیام صلح با نقاشی تصویر احمد ظاهر هنرمند همیشه جاودان در کابل

٢٤ جوزا ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

نهاد هنری موسوم به گروه “هنرسالار” به مناسبت سال‌روز تولد احمد ظاهر، تصویرهای او را بر دیوارهای بلند سمنتی در مرکز شهر کابل، نقاشی کرده و این هنرمند مجبوب و پر آوازه را پیام‌آور صلح خوانده است.

احمد ظاهر آواز خوان افغانستان، نیم قرن است صدایش در دل‌ شهروندان افغانستان طنین انداز است و او هم‌چنان هنرمند مجبوب شهروندان این کشور است. نه تنها برای شهروندان افغانستان، که این هنرمند افسانه‌ای، ویژه ترین جایگاه را در میان مردم تاجیکستان و ایران نیز دارد.

گروه هنر سالار روز گذشته می‌خواستند تصویر احمدظاهر را در دیوارهای شهر کابل نقاشی کند، اما با مخالفت پولیس کابل و اداره امور مواجه روبه‌رو شد، اما پس از آن‌که مسئول این نهاد در صفحۀ فیس بوک هنرسالار نسبت به ممانعت پولیس و اداره امور انتقاد کرد، وزارت داخله به نیروهای پولیس دستور داده که مانع کار آنان نشوند.

امید شریفی مسئول نهاد هنرسالار در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشته است: “بسیار مجبور شدم تا این را بنویسم؛  تیم ما تصمیم گرفتند تصویر‌های احمد ظاهر را بر دیوارهای اداره‌های امنیتی شهرکابل نقاشی کند، اما نقاشی تصویر احمد ظاهر از طرف فرماندهی پولیس کابل و اداره امور ریاست جمهوری به دلایل نامعلومی ممانعت گردید.”

آقای شریفی گفته است احمد ظاهر هنرمند مجبوب افغانستان؛ از همه بیشتر به این شهر و این سرزمین آرزوی صلح، آرامش و شادی می‌کرد، اما حالا جای برای نقاشی و تصویرش نمی‌دهند.

آقای شریفی در این متن انتقادی اش افزوده بود: “ما چهرۀ زیبا و صدای تابناک احمد ظاهر را در اذهان و قلوب خویش جاودان نگه می‌داریم و این نقاشی را هم به هر قیمتی باشدانجام می‌دهیم.”

ساعات پیش تصویرهای نقاشی شده احمد ظاهر بر دیوارهای اداره‌های امنیتی کابل به پایان رسید و از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز نشر شد. امید شریفی مسئول گروه هنر سالار به هشدار گفت، پس از اعتراض آنها، وزارت داخله و اداره امور به آنها تماس گرفته و گفته اند که اجازه نقاشی تصویر احمد ظاهر را دارید.

همه ساله شماری از شهروندان افغانستان به ویژه پایتخت نشینان، هنرمندان، فعالان مدنی و جوانان از سال‌روز تولد احمد ظاهر تجلیل می‌کنند. او در ۲۴ ماه جوزا ۱۳۵۸ خورشیدی؛ ۳۹ سال پیش، هنگامی که از ولایت کابل به سوی سالنگ در حرکت بود، در یک حادثه ترافیکی در گذرگاه سالنگ جان باخت. جالب این که او در روزی که تولد شد، در همان روز سال کشته شد.

 شماری از هنرمندان و روزنامه نگاران افغانستان مدعی اند که احمد ظاهر در یک توطئه از سوی یکی از مقام‌هایی حکومت وقت به گونۀ مرموز کشته شد، اما مرگ نابه‌هنگام او نتوانست صدایش را خاموش سازد و از شمار علاقه مندان‌اش بکاهد، بل با گذشت نزدیک به چهل سال، علاقه‌مندان آهنگ‌هایش هم‌چنان پا برجاست و جایگاه‌اش در میان هنرمندان افغانستان هم‌چنان ویژه!

موسیقی دانان افغانستان به این باور اند که نخستین موضوعی که احمدظاهر را هم‌چنان هنرمند بی‌بیدل و همیشه جاودان ماندگار ساخته است، صدایش است و در پهلوی این او از نخستین هنرمندانی در این کشور بود که ” آلات موسيقي شرقی وغربي را باهم وفق داده است.” و این ابتکار احمد ظاهر روح ماندگار به آهنگ‌هایش بخشیده است.

احمد ظاهر که آوازخوانی را از دوران که دانش‌آموزی در لیسه حبیبیه بود آغاز کرد، سپس به رادیو افغانسان وقت راه پیدا کرد، اما با گذشت زمان اندک به یک هنرمند شناخته شده و پر طرفدار نه تنها در میان شهروندان افغانستان که فراتر از مرزهای این کشور درخشید و شهروندان کشورهای حوزه زبان پارسی دری (ایران و تاجیکستان) نیز از علاقه مندان آواز و آهنگ‌های این هنرمند شدند.

بسیاری از آوازخوانان افغانستانی و تاجیکستانی آهنگ‌های احمد ظاهر را بازخوانی کردند، اما هیچ کس تاحال نتوانسته آهنگ‌های احمد ظاهر را مانند خود او جذاب و دل‌نشین بازخوانی کند.

استاد نی‌نواز از جمله کمپوزران مشهور افغانستان از کسانی بود که بیشتر برای احمد ظاهر کمپوز می‌ساخت بیشتر آهنگ‌های این هنرمند محبوب، کمپوزهای شان از استاد نی‌نواز است.

احمد ظاهر با آن‌که عمرش کوتاه بود، اما آهنگ‌هایش که مجموعأ سی و سه البوم رادیویی و دو آهنگ تلویزیونی هستند او را هنرمند همیشه جاودان ساخت و تا جهان است طنین صدایش بر دل‌های خسته آرامش می‌بخشد.

به روایت دوستان و هم‌کاسه‌های احمد ظاهر او سه بار ازدواج کرد و ثمره ازدواج‌هایش دو فرزند، یک دختر”شبنم” و یک پسر “احمد رشاد” است، اما پس از “جدايي از ناجيه خانم اول‌اش، عاشق او شد و اين عشق تا سرحد جنون او را کشاند و عطش هجر و دوري از يار، طنین آواز احمد ظاهر را گيرا و سوزناك‌تر ساخت.”

چهل سال بحران در افغانستان زخم‌های زیادی به شهروندان این کشور زده است و شیرازه همه چیز را در هم و برهم کرده است و بر در و دیوار هر گوشه این کشور، نشانه‌های از زخم‌های را می‌توان دید که هنوز هم ناسور می‌شوند و این تراژیدی هم‌چنان ادامه دارد، اما در مورد احمدظاهر، محبوب شهروندان افغانستان که هرگاه آهنگ‌هایش  را می‌شنوند درد دهنده است، این كه او چرا، چگونه و توسط چه كساني به قتل رسيده است؟

شادی کنید ای دوستان، من شادم و آسوده‌ام . . .

جاوید روستاپور

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/2018/06/14/ahmad-zahir/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading