بازتاب نیوز

پومپئو: تا وقت که کوریای شمالی غیر هسته‌‌ای نشود، هیچ تحریم رفع نخواهد شد

٢٤ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

وزیر امور خارجه امریکا می‌گوید، تا زمانی که کوریای شمالی بطور کامل غیر هسته‌‌ای نشود، ممکن نیست همه تعزیرات علیه این کشور، رفع گردند.

وزیر خارجه امریکا می‌گوید، تا زمانی‌که پیونگ یانگ غیر هسته‌ای نشود، تحریم ها رفع نمی‌شوند.

مایک پومپئو گفت، کوریای شمالی ضرورت پروسه "سریع" غیر هسته‌ای شدن این کشور را که بر بنیاد "شرایط" و "ترتیبات" آن، انجام خواهد یافت، درک می‌کند.

مایک پومپئو که برای توضح نتایج نشست مهم این هفته بین دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در سیول پایتخت کوریای جنوبی حضور دارد، این مطلب را در نشستی خبری با همتایان جاپانی و کوریای جنوبی خود بیان کرد.

ترمپ و کیم بعد از اجلاس سنگاپور اعلامیه مشترکی را امضأ کردند که در آن، بر تعهد کوریای شمالی در ارتباط به غیر هسته‌ای شدن کامل شبه جزیره کوریا تأکید شده، پایان انجام تمرینات نظامی امریکا و کوریای جنوبی ذکر گردیده و این‌که، امریکا باید به کوریای شمالی تضمین امنیتی بدهد.

ضمناً، از این اعلامیه انتقاد شده که در ارائه جزئیات در مورد جدول زمانی و چگونگی عملی شدن پروسه غیر هسته‌ای سازی کوریای شمالی، ناکام بوده‌است.

رسانه‌های کوریای شمالی دیروز خبر دادند، رئیس جمهور دونالد ترمپ که به پروسه "گام به گام" غیر هسته‌ای شدن کوریای شمالی موافقه کرده، پیشنهاد نمود که پیونگ یانگ هم زمان از واشنگتن امتیازاتی را هم به‌دست می‌آورد.

اما مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا واضح ساخت، تا زمانی که غیر هسته‌ای سازی کوریای شمالی به طور کل صورت نگیرد، هیچ تحریم رفع نخواهد شد.

مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا در سیول به خبرنگاران گفت:

"رئیس جمهور ترمپ ترتیبات غیر هسته‌ای سازی و رفع تعزیرات، را کاملاً روشن ساخته است."

وی افزود:

​"ما می‌خواهیم که از غیر هسته‌ای شدن کامل کوریای شمالی اطمینان بدست آوریم و تنها در این صورت است که تعزیرات و تحریم ها بر این کشور رفع می شوند."

آقای پومپئو همچنین گفته است، قدرت‌های منطقه‌ای به غیر هسته‌ای سازی کامل، قابل بازبینی و برگشت ناپذیری کوریای شمالی، متعهد باقی خواهند ماند.

در این حال، مون جای این رئیس جمهوری کوریای جنوبی قبل از مذاکرات با وزیر خارجه امریکا در سخنرانی خود امروز از این نشست به عنوان یک موفقیت بزرگ ستایش کرد، هرچند، او تائید نمود که ممکن است دیدگاه بسیار متضاد در مورد نتیجه نشست وجود داشته باشد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29290156.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading