بازتاب نیوز

تحقیق: ۶۴ درصد‌ افغان‌ها گفته اند، در انتخابات پیشرو اشتراک خواهند کرد

٢٤ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

نتیجه یک تحقیق تازه که از سوی موسسه رسانه‌ای سلام افغانستان انجام شده نشان می‌دهد که اکثریت مردم این کشور برای اشتراک در انتخابات آماده‌گی دارند.

موسسه رسانه‌ای سلام افغانستان در یک تحقیق تازه با ۵۱۶۰ شهروند افغان در باره انتخابات مصاحبه کرده که ۶۴ درصد‌ شان گفته اند، در انتخابات پیش رو اشتراک خواهند کرد.

اعضای گروه تحقیق این موسسه روز پنجشنبه «۲۴ جوزا ۱۳۹۷» در یک نشست خبری اعلام کردند که ۶۲ درصد این مصاحبه شونده‌گان گفته اند به این دلیل در انتخابات اشتراک می‌کنند که چاره‌ای جز اشتراک در انتخابات ندارند.

اقبال برزگر یک عضو این گروه گفت، این تحقیق در ۳۴ ولایت افغانستان انجام شده‌است.

"آمار را که به دست آوردیم اکثریت مصاحبه شونده‌گان گفته اند که در انتخابات پیش رو اشتراک می‌کنیم و درصدی باقی مانده گفته اند که در این روند اشتراک نمی کنیم."

به گفته آقای برزگر در این تحقیق شمار محدود زنان یعنی ۱۴ درصد اشتراک کرده‌اند.

برزگر می‌گوید، محدودیت و چالش‌های اجتماعی عامل اصلی کم‌رنگ بودن حضور زنان در این تحقیق است.

این تحقیق در حالی انجام می‌شود که اخیراً روند ثبت نام کاندیداهای انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها به پایان رسیده است.

همچنان روند ثبت نام رای دهنده‌گان در مراکز ولایات و ولسوالی‌ها نیز به پایان رسیده است.

قرار است انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها در ۲۸ میزان امسال برگزار شود.

به گفته مسړولان کمیسیون مستقل انتخابات رقم ثبت نام کننده‌گان برای رای دهی در این انتخابات به بیش از ۶ میلیون تن رسیده اند.

پیش از این نگرانی ها نسبت به حضور کمرنگ مردم برای ثبت نام موجود بود و اما موسسه رسانه‌ای سلام افغانستان در تحقیق تازه‌اش گفته است، هنوز هم مردم باورمندی کامل نسبت به انتخابات ندارند.

به گفته مسئولان این موسسه، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات باید اعتماد مردم را نسبت به این روند بیشتر جلب کند.

در همین حال یوسف رشید رئیس اجرایوی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید، کمیسیون مستقل انتخابات باید به آماده‌گی های مردم برای اشتراک در انتخابات احترام بگذارد.

رشید می‌گوید، این سروی نشان می‌دهد که با وجود مشکلات در انتخابات های گذشته هنوز هم مردم نسبت به این روند امیدوار اند.

او افزود:

"خواست ما از کمیسیون مستقل انتخابات این است که از این نظریات نیک مردم در این سروی استفاده کند و برای حفاظت رای مردم تلاش کنند و در این قسمت کوشش کنند که شفافیت در کار شان موجود باشد."

کمیسیون مستقل انتخابات نیز بارها گفته است، برای حفاظت رای مردم و شفافیت انتخابات تلاش خواهد شد.

اما رئیس اجرایوی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید، اگر انتخابات پیشرو شفاف برگزار نشود، مردم در انتخابات‌های بعدی کمتر سهم خواهند گرفت.

گزارش: نصرت پارسا

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29290190.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading