بازتاب نیوز

از اعلام آتش بس تا اکنون در سرپل بیشتر از ۱۰۰ نیروی امنیتی افغان کشته شده‌اند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

از روز اعلام آتش بس تا اکنون در ولایت سرپل بیشتر از یکصد نیروی امنیتی افغان کشته شده‌اند.

با آغاز اعلام آتش بس از سوی ریاست جمهوری افغانستان فعالیت گروه طالبان در ولایت سرپل افزایش یافته است.

محمد نور رحمانی رئیس شورای ولایتی سرپل می‌گوید که بعد از سقوط دو پایگاه نظامی در مناطق قفلاطون و القانی قشلاق ولسوالی صیاد شب گذشته نیز طالبان مسلح در چندین نقاط این ولایت حمله کرده و دو پوسته را در مناطق بلغلی مرکز سرپل سقوط داده‌اند.

آقای رحمانی صبح روز پنجشنبه «۲۴ جوزای ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت از آغاز اعلام آتش بس تا اکنون در ولایت سرپل بیشتر از یکصد نیروی افغان کشته شده اند که این آمار خیلی‌ بلند و تکان دهنده است.

رئیس شورای ولایتی سرپل دراین مورد چنین ابراز نظر کرد:

«دولت افغانستان آتش بس اعلام کرد و مخالفین هم در سه روز عید پذیرفتند ولی این آتش بس به نظر من یکجانبه است، آتش بس یکجانبه که هیچ دست آوردی نداشته بجز وارد کردن تلفات سنگین بالای نیروهای افغان.»

رئیس شورای ولایتی سرپل تاکید می ورزد که اگر دولت در این راستا با درنظرداشت وضعیت فعلی مملکت توجه جدی نکند این آتش بس یک جانبه خواهد بود و تاثیرات مثبتی در پی نداشته و تلفات سنگین بر پیکر نیروهای امنیتی وارد خواهد کرد.

در همین حال محمد حنیف رضایی مسئول دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین از سقوط دو پوسته امنیتی در مناطق بلغلی سرپل میگوید که درین نبرد دو سرباز اردوی ملی کشته شده و چهارتن دیگر جراحت برداشته اند.

بگفته رضایی در این نبرد ۷ طالب مسلح نیز کشته شده و ۹ تن دیگر‌ شان زخمی شده اند.

وی در مورد وضعیت فعلی مناطق از دست رفته چنین گفت:

"درست است شب گذشته باز هم مخالفین بالای پوسته‌های بلغلی حمله کردند که در نتیجه به هر دو طرف هم تلفات وارد گردیده و پوسته‌های که بدست طالبان سقوط کرده بود صبح امروز دوباره اکمال گردید وضعیت فعلاً در منطقه نورمال است و در ساحات از دست رفته هم اکنون نیرو های ما گشت زنی می‌کنند."

مسئولان می‌گویند که نیرو های قطعات کمکی تازه نفس روز گذشته به ولایت سرپل رسیده و در مناطق نا امن و آسیب پذیر این ولایت مستقر شدند.

این نیروها که در حالت دفاعی قرار گرفته اند هرگاه بالای آنها از سوی طالبان مسلح حمله صورت بگیرد از خود دفاع خواهند کرد.

گزارش: عالم رحمانیار

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29290291.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading