بازتاب نیوز

عالمان دین و خطبای مساجد در هرات از آتش بس حکومت و طالبان اعلام حمایت کردند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

عالمان دین و خطبای مساجد جامع در ولایت هرات از آتش بس دوجانبه میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح اعلام حمایت کرده‌اند.

این عالمان دین از طرف های درگیر جنگ خواستند که این روند را تداوم بخشند.

سید محمد شیرزادی رئیس ارشاد حج و اوقاف ولایت هرات ابراز امیدواری میکند که این موضوع بتواند زمینه گفتگوهای صلح دایمی میان حکومت و طالبان را هموار سازد.

او افزود:

"از هر دو جانب خواستار این هستیم که این آتش بس را ادامه بدهند و حرکت بکنیم به سوی یک نشست بزرگ بین الافغانی در میان هر دو جناح تا بشود که شادی، لبخند و تبسم را به لبان ملت رنجدیده خود بربگردانیم."

عالمان دین وخطبای مساجد جامع هرات در غرب افغانستان خواهان تمدید زمان آتش دوجانبه هستند.

مولوی غوث الدین احراری یکی از خطبای مساجد جامع در مرکز شهر هرات از طرفهای درگیر جنگ می‌خواهد که برتداوم این روند توافق کنند.

او افزود:

"این آتش بس طوری دوام پیدا بکند که زمینه گفتگو برای آن عدالتی که خداوند می‌فرماید در بین دو طرف به وجود بیاید، تاخواسته های طرفین ذریعه گفتگو ها و نشست ها به وجود بیاید، تا این‌که نتیجه بدهد به یک آتش بس دایمی."

بدنبال آتش بس دوجانبه میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح در روزهای عید فطر، امین االله امرخیل قوماندان امنیه ولایت هرات اعلام کرد که طالبان مسلح می‌توانند در روزهای عید فطر به مناطق تحت تسلط دولت گشت و گزار نمایند و آنان امنیت شان را تامین میکنند.

رئیس ارشاد حج و اوقاف ولایت هرات در گردهمایی امروز عالمان دین از خطبای مساجد خواست که سخنان شان را در روز اول عید به موضوع آتش بس میان حکومت و طالبان اختصاص دهند، و حملات انتحاری و انفجاری را مردود اعلام کنند.

گزارش: شاه‌پور صابر

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29290420.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading