بازتاب نیوز

مبارزه افراد جمعیت و جنبش در شمال بر ضد حکومت

٢٤ جوزا ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

 به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)،ضیاء مسعود که خود مشاور ارشد اشرف غنی بوده رئیس جمهور غنی را به تقلب متهم کرد.

وی افزود:  تنها طالبان عامل بر هم زدن امنیت و ثبات در افغانستان نبوده، بلکه بیشتر گروه های مسلح مخالف دولت در فاریاب و جوزجان، اعضای وابسته به حزب جمعیت اسلامی یا جنبش اسلامی اند.

عضو برجستۀ حزب جمعیت اسلامی افغانستان ادامه داد: این به خاطری است که مردم نتیجۀ مشارکت سیاسی خود را در یک روند سیاسی به شکل شفاف نمی بینند،  وقتی که من حضور خود را در ساختار نبینم، وقتی که نتایج رای خود را نبینم، مسلماً تفنگ می گیرم و بر علیه حکومت جنگ را شروع می کنم.

 مشاور پیشین رئیس جمهور غنی در امور حکومتداری خوب که در مراسم سالیاد قربانیان جنبش "رستاخیر تغییر" صحبت می‎کرد، حکومت را متهم به کشتار فعالان این جنبش کرد و به گونۀ مشخص انگشت انتقاد به سوی رئیس جمهور غنی بلند کرد.

شماری از جوانان افغان سال گذشته در همین روز، با انتقاد از عملکردهای حکومت به ویژه رئیس جمهور غنی، دست به راهپیمایی زدند که در اثر برخورد آنان با پولیس چندین عضو"جنبش رستاخیر" به شمول سالم ایزدیار ،پسر محمد علم ایزدیار، معاون مشرانو جرگۀ افغانستان، کشته شد.

 فضل هادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگۀ افغانستان، نیز در ادامه با واکنش به سخنان مسعود در این مراسم اظهار داشت:  حزب جمعیت اسلامی افغانستان در حالی از نداشتن حضور در نظام کنونی صحبت می کند که خود سهم ۵۰ درصدی در نظام دارد.

 مسلمیار به گونۀ مشخص خطاب به احمد ضیا مسعود گفت: این نظام است و زمانی این نظام از تو و کرزی بود.

با توجه به اینکه ضیاء مسعود در این نشست رئیس جمهور غنی را "قاتل" و "تقلبکار" خواند، رئیس مشرانو جرگه گفت:اگر چنین باشد، خود مسعود نیز به عنوان مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان، "شریک قتل" و "نظام متقلب" است.

در همین حال، ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات احمد ضیا مسعودابراز داشت: هر ادعای سیاستمداران باید مبتنی بر ثبوت و مدارک باشد و اگر چنین مدارکی موجود باشد، باید منتقدان "شهامت و جرات اخلاقی" را داشته باشند و این اسناد را به مراجع عدلی و قضایی بسپارند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، گفت: ادعاهای مطرح شده در پیوند با کارکرد حکومت وحدت ملی از اساس بی بنیاد و غلط است.

لینک اصلی: http://www.avapress.com/fa/news/165425/%d9%85%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d9%87-%d8%a7%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%af-%d8%ac%d9%85%d8%b9%db%8c%d8%aa-%d8%ac%d9%86%d8%a8%d8%b4-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d9%84-%d8%b6%d8%af-%d8%ad%da%a9%d9%88%d9%85%d8%aa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading