بازتاب نیوز

۲۶۰ زندانی حزب اسلامی از زندان آزاد شدند

٢٤ جوزا ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: حکومت وحدت ملی امروز (پنجشنبه، ۲۴ جوزا) ۲۶۰ زندانی حزب اسلامی حکمتیار را از زندان آزاد کرد که ۸۵ تن این افراد در زندان بگرام و بقیه آنها در زندان پلچرخی در بند بودند.

غیرت بهیر، از سخنگویان حزب اسلامی حکمتیار، رهایی این زندانیان را بر مبنای توافقنامه صلحی که میان این حزب و دولت به امضا رسیده است می‌خواند.

حکومت وحدت ملی در ماه میزان سال ۱۳۹۵، توافقنامه صلح با هیئت مذاکره کننده حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به امضا رسانید.

بر اساس این توافقنامه، حکومت متعهد شد که تمامی زندانیان عضو این حزب را به غیر از افرادی که جرایم جنایی مرتکب شده و ادعاهای فردی بر علیه‌شان وجود داشته باشد، آزاد نماید.

تا کنون روند رهایی زندانیان این حزب در سه مرحله انجام شده که طی آن، نزدیک به ۱۵۰ زندانی رها شده‌اند.

مقامات دولتی گفته‌اند که پرونده‌های این افراد رها شده از بند، در سطوح مختلف اطلاعاتی و امنیتی بررسی می‌شوند و سپس توسط فرمان ریاست جمهوری آزاد می‌گردند.

آقای بهیر، زندانیان حزب اسلامی را در حدود ۳۰۰۰ تن می‌خواند که می‌بایست تمامی این افراد بر اساس توافقنامه صلح، آزاد شوند.

پیش از امضای این توافقنامه، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار یکی از گروه‌های هراس‌افکن مخالف دولت بود که در انجام حملات متعدد تروریستی و خون‌بار دست داشت.

در حال حاضر نگرانی‌هایی مبنی بر این وجود دارد که زندانیانی که تحت نام عضو حزب اسلامی رها می‌شوند، عضویت گروه طالبان و داعش و یا دیگر گروه‌های تروریستی را نداشته باشند. همچنین نگرانی وجود دارد که این افراد رها شده از بند، به طور مجدد مرتکب اعمال خرابکارانه و دهشت‌افکنانه نشوند.

پیش از این امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی ادعا کرده بود که برخی اعضای گروه داعش با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی ارتباط دارند.

Post Views:

4

لینک اصلی: https://yash.news/?p=15853

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading